Zamiast tradycyjnej farby ściany mogą pokrywać rozmaite tworzywa, np. tapety imitujące skóry zwierzęce, ciekawostką są tapety z syntetycznym końskim włosiem lub pokryte kryształami Svarowskiego firmy Wall & Deco. Na ścianie mogą zostać naklejone, niczym tradycyjna tapeta, jedwab lub płótno. Przy wyborze wzoru tapety alternatywą dla tradycyjnych motywów graficznych są zdobywające coraz większą popularność tapety z nadrukowanym muralem, który może przedstawiać obraz miasta z komiksu lub motywy z mangi.

Reklama

W wykończeniach podłóg paleta kolorów poszerza się o szarości, czerń i odcienie bieli. Coraz popularniejsze staje się użycie na podłodze żywicy epoksydowej, często z domieszką pigmentów, a nawet brokatów. W kuchni i łazience naturalne kamienie coraz śmielej zastępowane są przez sztuczne tworzywa, czyli różnego rodzaju kompozyty. Sztuczny kamień ma lepsze parametry techniczne niż naturalny, a poza tym można nadawać mu skomplikowane kształty, np. wanny czy umywalki, które oferuje np. włoska marka Antonio Lupi. Także w łazience pojawiają się nowe niezwykle odporne na wilgoć i wodę farby. Stosując je, można uzyskać gładką powierzchnię w palecie kolorów, która jest prawie nieograniczona.

W przypadku salonu widoczny jest odwrót od wykończeń na wysoki połysk na rzecz powierzchni matowych. Coraz popularniejsze stają się matowe lakiery i laminaty. I tu warto odczarować słowo „laminat”, które kojarzy się z siermiężnym PRL i kiepską jakością. Współcześnie te tworzywa tak doskonale udają powierzchnie drewniane czy lakierowane, że nie są rozpoznawalne dla przeciętnego użytkownika.