W coraz lepszej sytuacji są osoby, które pytane: dom czy mieszkanie, opowiadają się za pierwszą możliwością. Zakup domu w miejscowościach podwarszawskich jest coraz tańszy. Z danych zebranych przez Open Finance wynika, że przeciętna cena domów (brano pod uwagę nie średnią, ale medianę, czyli wartość środkową danego zbioru liczb) spadła w ciągu roku o 11,7 proc., osiągając poziom 741 tys. zł.

Reklama

Cena 1 mkw. w tym czasie stopniała o 8,5 proc. i wyniosła 4540 zł. Wzrosły natomiast metraż domu (o 2,8 proc., do 174 mkw.) i wielkość działki (aż o 28 proc., z 400 do 512 mkw.).

Analitycy Open Finance zwracają uwagę, że mediana cen domów jest o 41 tys. zł wyższa niż wiosną 2010 r. Nie oznacza to jednak, że w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy ceny domów o tyle wzrosły. Jest to bowiem spowodowane wzrostem przeciętnej wielkości oferowanych domów o 9 mkw. Mediana cen 1 mkw. domu spadła w tym czasie o 2,7 proc.

Cena domu w segmencie ekonomicznym, do którego Open Finance zaliczyło najtańszą 1/4 ofert, wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 1,7 proc., do 590 tys. zł. Jest to jednak efekt wspomnianego wyżej wzrostu wielkości oferowanych domów, w tym przypadku o 2 mkw., czyli 1,4 proc. Należy jednak pamiętać, że są to ceny ofertowe, od których z pewnością można wynegocjować rabat."W przypadku większości ofert można liczyć na przynajmniej 5-proc. zniżkę" - uważa Bernard Waszczyk z Open Finance. Cena za 1 mkw. powierzchni użytkowej domu w segmencie ekonomicznym spadła o 3,1 proc, do 3890 zł. Domy są nieco większe, ale maleją działki, na których są posadowione. Wielkość działek spośród najtańszych ofert nie przekracza 290 mkw. i jest o 6,3 proc. niższa w porównaniu z poprzednim rokiem.

Deweloperzy wyraźnie spuścili też z tonu w segmencie droższych domów. Cena najtańszej rezydencji to obecnie 900 tys. zł, co oznacza spadek o 50 tys. zł, czyli 5,3 proc. w stosunku do stanu sprzed roku.

Reklama

"Jednocześnie o 1,6 proc. zwiększyła się powierzchnia oferowanych domów (ze 188 do 191 mkw.). Cena 1 mkw. powierzchni domu spadła o 3,4 proc., do 4985 zł, zaś wielkość minimalnej działki oferowanej w tym segmencie rynku skurczyła się z 817,5 do 781 mkw. (spadek o 4,5 proc.)" - wyliczają eksperci Open Finance.

Aby kupić dom pod Warszawą, przy medianie ceny domu na poziomie 741 tys. zł (174 mkw. powierzchni użytkowej budynku) trzeba by sprzedać mieszkanie w Warszawie o powierzchni 94,5 mkw., licząc według mediany cen transakcyjnych (7844 zł za 1mkw. we wrześniu), obliczanej przez Open Finance na bazie transakcji dokonywanych przez klientów firmy.

Pół roku temu o zamianie mieszkania na dom mógł myśleć posiadacz mieszkania o wielkości 90,5 mkw., a rok temu 107 mkw. Choć w porównaniu do wiosny tego roku powierzchnia mieszkania, które trzeba by sprzedać, wzrosła o 4 mkw., to jednak trzeba pamiętać, że w zamian można kupić dom większy o prawie 10 mkw., czyli o dodatkowy pokój.