Niepowtarzalne efekty wbrew pozorom wcale nie wymagają gigantycznych nakładów finansowych, ale ciekawego, oryginalnego pomysłu. Przeróżne masy, tynki dekoracyjne i farby można zakupić w marketach budowlanych, a przed ich nałożeniem zobaczyć na wystawionych tam próbkach końcowy efekt.

Reklama

Ciekawy materiał na ścianie odmienia całe wnętrze, nadaje mu nowego charakteru, a także poprawia optycznie proporcje. Wnętrze wydaje się ciepłe i przytulne, jeśli ściany wykleimy fornirem lub tapetą. Chcąc nadać wnętrzu surowego i zimnego klimatu loftu czy fabryki, okładamy je płytkami ceglanymi lub obrzucamy artystycznym betonem.

Fotografie na ścianie to obecnie modny i ciekawy sposób na urozmaicenie przestrzeni. Możemy wybierać spośród gotowych fototapet lub dostarczyć zdjęcie do studiów specjalizujących się w wielkoformatowych wydrukach. Zdjęcie może zostać podzielone na części, aby łatwiej było umocować je na ścianie. Dzięki naszemu własnemu zdjęciu całe wnętrze będzie miało bardzo osobisty i na pewno niepowtarzalny charakter.

Jeśli zdecydujemy się na malowanie lub tapetowanie ścian, wybieramy najczęściej farby i tapety strukturalne. Są bardzo dekoracyjne, ponieważ poprzez wyraźną fakturę nadają oryginalny wygląd. Ściany można ozdobić na przykład poprzez nałożenie chropowatego tynku lub specjalnej masy zawierającej granulki, z której można uformować interesującą, niejednolitą powierzchnię. Efekt końcowy jest oryginalny i bardzo elegancki.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na wybrany materiał, należy zachować umiar i odpowiednie proporcje w jego zastosowaniu. Na przykład obłożenie wszystkich ścian ciemnym drewnem może sprawić, że nasz pokój zrobi się ciemny i ponury. Zastosowanie tego samego materiału jedynie na pewnej części ściany sprawi, że pomieszczenie będzie ciekawe, ale i lekkie w swojej formie. Dobranie mebli czy dodatków do takiego wnętrza będzie znacznie łatwiejsze.

Dzisiejsze ściany stanowią efektowne obrazy i dekoracyjne dopełnienie całości pomysłu na wnętrze. Po zastosowaniu wybranego już materiału na ścianę czy położeniu tapety warto odpowiednio ją oświetlić. To właśnie dobrze dobrane oświetlenie wydobędzie z takiej ściany cały urok i nada jej unikalny charakter.