Eksperci podkreślają, że to pierwszy wzrost wydatków na ten cel od siedem lat. Zwracają też uwagę, że w tym roku na budownictwo mieszkaniowe zarezerwowano jedynie 822,8 mln zł, a w latach 2005 i 2009 odpowiednio 922 i 915 mln zł. Tak niskich wydatków jak w 2010 nie zanotowano od 20 lat.

Resort infrastruktury podaje, że gros wydatków na ten cel pochłonie program „Rodzina na swoim”. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wnioski o dofinansowanie będzie można składać do 31 grudnia 2012 r. Rząd postanowił jednak wydłużyć działanie programu na dwa najbliższe lata na podstawie dotychczasowych zasad. Oznacza to, że z jednej strony maksymalne stawki dopłat pozostaną wysokie. Z drugiej zaś single oraz osoby żyjące w związkach partnerskich nie dostaną prawa do kredytu.

Program w obecnej formie krytykują nawet specjaliści Banku Gospodarstwa Krajowego. W tym roku budżet ma wydać na ten cel 310 mln zł. Wzrost budżetu na mieszkalnictwo pozwoli także sfinansować budownictwo komunalne, m.in. przeznaczone dla powodzian.