Jak poinformował RMF FM, w październiku udzielono 24 tysiące kredytów mieszkaniowych. 60 procent z nich objął rządowy program "Bezpieczny kredyt 2 procent".

Reklama

W ramach samego programu pożyczono prawie 6 miliardów złotych. Pełna kwota, jaką zaciągnęli Polacy wzrosła do rekordowych 9 miliardów 725 milionów złotych.

Średnio kredyt mieszkaniowy opiewał na wartość 402 tysięcy złotych.

Rośnie ilość zaciąganych kredytów, rośnie ich liczba

Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej przekazał, że rok do roku zauważany jest wzrost liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych o 25 procent.

- Październik 2023 do października 2022 mamy wzrost o 25 procent. Kwota udzielanego kredytu wzrosła o ¼. W dużej części pokrywa się to z wzrostami cen nieruchomości na tych głównych rynkach. Warszawskim czy Trójmiasta, czy Krakowa - mówił reporterowi RMF FM Waldemar Rogowski.

Rosną też ceny mieszkań

Jak już pisaliśmy, ceny nieruchomości w miastach rosną, w Krakowie nawet o 28 procent; średnio za metr kwadratowy mieszkania w stolicy trzeba zapłacić około 17 tysięcy złotych, w Białymstoku ponad 9 tysięcy złotych - wynika z opublikowanego raportu o rynku mieszkaniowym w Polsce. Jesienią ceny będą dalej rosły - dodano.

Eksperci porównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl przeanalizowali sytuację na rynku nieruchomości w trzecim kwartale bieżącego roku na podstawie danych z portali RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl. W analizie uwzględnili dane o rynku pierwotnym i wtórnym w 16 miastach wojewódzkich, porównując ceny z września 2022 i 2023 roku.

Reklama

W ciągu roku średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 16 procent na rynku wtórnym i o 11 procent na rynku pierwotnym. Rekordzistą w skali całego kraju jest Kraków, w którym ceny nowych mieszkań poszły w górę o 28 procent, tu stawki za metr kwadratowy mieszkania szybko doganiają stołeczne - poinformowano w analizie.