Według danych przytoczonych przez autorów raportu, pod koniec III kwartału w stołecznej ofercie rynku wtórnego znalazło się około 45,5 tys. mieszkań. Najwięcej bo 20 procent znajdowało się na Mokotowie. Nieco mniej - 13 procent zlokalizowane było na Ursynowie, natomiast podaż Śródmieścia wyniosła około 10 procent.

Reklama

Najmniejszy wybór ofert, nie przekraczający 1 procenta pochodził z dzielnic znacznie oddalonych od centrum miasta, czyli Wawra, Wesołej, Rembertowa. Autorzy dokonali jeszcze jednego podziału rynku mieszkaniowego: na stary rynek wtórny, czyli nieruchomości wybudowane więcej niż 10 lat temu oraz nowy, czyli te które powstały podczas ostatniej dekady bądź są w trakcie budowy. Jest to na tyle istotne, że udział nowego rynku wtórnego stanowi dużą część ofert i nadal powiększa się - w analizowanym kwartale było to około 27 procent.

W III kwartale br średnia cena mkw wyniosła 9340 zł. Największe obniżki zanotowano w dzielnicach, których podaż oraz ceny były najwyższe. Prym wiedzie oczywiście Śródmieście. Tutaj średnia cena mkw spadła w ciągu kwartału o 4,2 procenta i zatrzymała się na poziomie 12050 zł za mkw.

Zaraz po nim uplasował się Mokotów ze spadkami na poziomie 3,5 procenta, czyli średnią ceną 9875 zł na trzeciej pozycji znalazł się Wilanów z obniżką o 2,5 procenta i ceną 9480 zł za mkw. Jedyną dzielnicą, która zanotowała wzrost i to bardzo symboliczny była Praga Południe. Tutaj średnia cena mkw wzrosła jedynie o 0,1 procenta.

"Oferta nowego rynku wtórnego jest średnio o 9 procent droższa niż rynku starego. W poszczególnych dzielnicach rozbieżności są dużo bardziej zróżnicowane i wynoszą od 2 procent w dzielnicy Wesoła do blisko 40 procent na Saskiej Kępie" - komentują autorzy raportu.

Dzieląc wtórny rynek mieszkaniowy na nowy oraz stary okazuje się że w spadki cen tego pierwszego zanotowano w większości dzielnic, a największe we Włochach, potem w Wilanowie oraz Mokotowie, Ich średnie ceny spadły, kolejno o 5,5, 2,6 oraz 2,5 procenta w stosunku do II kwartału. Podrożała natomiast Praga Południe o 2,5 procenta.

"W przypadku starego rynku wtórnego zanotowano dla Warszawy spadek o 1,3 procenta w stosunku do II kwartału. Średnie ceny ofertowe starszych mieszkań wzrosły w czterech dzielnicach - najwięcej na Żoliborzu, 1.5 procenta oraz Wilanowie, 1,3 procenta. W pozostałych dzielnicach odnotowano spadki. Największe dotyczyły takich dzielnic jak Włochy, 4,3 procenta, Wawer, 2,9 procenta, Śródmieścia, 2,3 procenta oraz Praga-Północ, 2,1 procenta.

Analitycy z Gratka.pl oraz Home dokonali również analizy przedziału cenowego. Według danych najwięcej ofert bo aż 45 procent to lokale w przedziale od 8 do 10 tys. zł. Między 8 a 6 tys. zł za mkw można znaleźć około 27 procent. Najwięcej lokali w tych cenowych widełkach znajduje się na Białołęce, Pradze Północ, Targówku, Rembertowie, Wawrze oraz Wesołej. Lokale poniżej 6 tys. zł za mkw stanowią około 1 procenta całej podaży na rynku wtórnym.

Co dziesiąte lokum oferowane jest w cenie ponad 12 tys. za mkw i najwięcej można ich znaleźć w Śródmieściu, Mokotowie, Ochocie, Żoliborzu, Woli i Saskiej Kępie. W tym kwartale wzrósł również udział mieszkań w przedziale od 6 do 8 tys. zł. Z 5 do 3 procent zmniejszył się natomiast udział lokali wycenionych na 14 tys. zł