PKP i międzynarodowa firma deweloperska HB Reavis poinformowały, że wybudują wspólnie dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i towarzyszące mu centrum biurowe. Komunikat prasowy firm powinien się jednak zaczynać od zwrotu: „Obok dużego centrum biurowego powstanie mały dworzec”.
Reklama
Skala całej inwestycji robi wrażenie. Spółki podały, że na obszarze 1,7 ha powstanie siedem biurowców o łącznej powierzchni 54 tys. mkw. oraz dworzec. Koszt całego przedsięwzięcia to 110 mln euro, czyli niespełna 0,5 mld zł. W tych wielkich liczbach gubi się jednak powierzchnia samego dworca Warszawa Zachodnia – zaledwie 1250 mkw. Dla porównania warto wspomnieć, że stacja metra plac Wilsona jest czterokrotnie większa, stacja metra Centrum – 20-krotnie, a dworzec Warszawa Centralna – 25-krotnie. Choć dworzec Warszawa Zachodnia nie pełni tak ważnej roli jak Centralny, to jego mała powierzchnia nieco dziwi, zwłaszcza że znajduje się on w obszarze, który intensywnie się rozwija, a to napędza dodatkowy ruch.
PKP zapewnia jednak, że nie ma się o co martwić.– 1250 mkw. to powierzchnia, która w pełni wystarczy do obsługi podróżnych. Większa powierzchnia, nie w pełni wykorzystana, generowałaby zbyt wysokie koszty utrzymania budynku. Należy zaznaczyć, iż dworzec Warszawa Zachodnia ma stosunkowo mniejsze znaczenie pod kątem obsługi podróżnych niż dworce: Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia z uwagi na mniejszą liczbę pasażerów – tłumaczy Paulina Jankowska z zespołu prasowego Polskich Kolei Państwowych.
Większa część budynku dworca skryta będzie pod ziemią. Na powierzchni będzie tylko przeszklony pawilon, przypominający nieco wejście do stacji metra. Trzeba jednak dodać, że koncepcja architektoniczna jest na razie wstępna i może ulec zmianie. PKP i HB Reavis zapewniają, że budynek będzie w całości przystosowany dla osób mających trudności z poruszaniem się, jak i niewidomych, oraz zostanie zaopatrzony w klimatyzację i monitoring. Od strony ul. Tunelowej planowany jest natomiast parking dla podróżnych. Zamierzeniem obu stron jest wybudowanie dworca kolejowego do końca 2014 roku.
Do 2017 roku ma natomiast powstać część komercyjna wspólnego przedsięwzięcia, która w odróżnieniu od budynku dworca robi wrażenie. Część komercyjna ma się składać z siedmiu budynków biurowych ulokowanych od strony Al. Jerozolimskich (sześć budynków 6-kondygnacyjnych i jeden 12-kondygnacyjny) o łącznej powierzchni 54 tys. mkw. Pod nimi znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na około 1 tys. aut, dostępny dla pracowników i najemców tych obiektów.
Reklama