Wesoła to niewielki rynek. Mimo że od 2002 roku jest jedną z dzielnic Warszawy, deweloperzy nie budują tam wiele. Odpowiada to jednak zapotrzebowaniu ze strony kupujących. Dzielnica liczy obecnie ponad 22 tys. mieszkańców. W połowie lat 90. było ich 10 tys. mniej.

Reklama

W Wesołej dominuje podmiejski charakter zabudowy – osiedla domów jedno- i wielorodzinnych lub maksymalnie czterokondygnacyjne bloki. Takie właśnie produkty oferują deweloperzy. W ubiegłym roku liczący kilkadziesiąt mieszkań dwupiętrowy obiekt oddała do użytku firma Panorama Invest. W ofercie dostępne są jeszcze lokale o powierzchni 36 – 125 mkw. Z kolei w czasie tegorocznych wakacji ponad 100 mieszkań wprowadzi na rynek Home Invest w swojej inwestycji Miłosna Park. Deweloper oferuje pełen przekrój powierzchniowy. W kompleksie Miłosna Park można kupić od kawalerki po pięciopokojowe lokum. Z kolei siedlecki Budomatex zakończył już prace przy inwestycji Rumiankowa. Niewielki budynek mieści 18 mieszkań, a sześć spośród nich to dwupoziomowe apartamenty. Na tyłach inwestycji przygotowano placyk zabaw dla dzieci.

Osoby, którym zależy na wyższym standardzie, powinny rozejrzeć się po rynku willi. Takich pojedynczych projektów powstaje w Wesołej kilka rocznie. Jest to jednak propozycja dla osób z zasobniejszym portfelem. Mimo że przeciętna cena za 1 mkw. jest nawet niższa niż w przypadku mieszkania, to koszt zakupu takiej nieruchomości, za sprawą kilkukrotnie większej powierzchni, wynosi zazwyczaj około 1 mln zł. Zdarzają się jednak i tańsze propozycje. W portalu Oferty.net znajdziemy blisko tysiąc ofert sprzedaży domu jednorodzinnego, a najtańsze zaczynają się już od 3,5 tys. zł za 1 mkw.

Wesoła to rynek dla osób, które chcą tanio kupić swoje pierwsze M. Dobrym rozwiązaniem jest rozejrzenie się po tamtejszym rynku wtórnym. Za blisko 5 tys. zł można już kupić mieszkanie z segmentu popularnego w dobrym stanie. Najtańsze propozycje są warte nawet 1 tys. zł mniej. Mieszkania z pierwszej ręki są nieco droższe, ale Wesoła i tak należy do najtańszych dzielnic Warszawy. Propozycje deweloperów oscylują średnio w przedziale 5,5 – 6 tys. zł za 1 mkw. nowego mieszkania.Jak w każdej peryferyjnej lokalizacji problemem jest komunikacja. Do centrum Warszawy dojechać wprawdzie można pośpiesznym autobusem lub jedną z linii prywatnych, jednak w godzinach szczytu należy się przygotować na co najmniej półgodzinne korki. Zaletą podróży tymi środkami są pasy wyłącznie dla autobusów, które skracają czas jazdy. Kierowcy samochodów nie mogą jednak liczyć na takie rozwiązanie. Najszybciej do centrum dotrzeć można, korzystając z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. W szczycie jeżdżą one nawet cztery razy na godzinę, zaś sama podróż zajmuje maksymalnie kilkanaście minut.

Wesoła sukcesywnie się rozbudowuje. Jedną z największych inwestycji w historii dzielnicy była hala sportowa. Obiekt kosztował 18 mln zł. Zlokalizowany jest przy lokalnym gimnazjum. Budowę hali rozpoczęto w listopadzie 2008 roku. Prace zakończyły się prawie dokładnie pod dwóch latach. Hala sportowa może być dzielona za pomocą podnoszonych kotar. W ten sposób w obiekcie można wydzielić cztery części – trzy dla ćwiczących i jedną ze ścianką do wspinaczki.

W budynku o powierzchni ponad 3,5 tys. mkw. znalazło się miejsce na pełnowymiarową halę, zapewniającą możliwość organizowania dużych imprez sportowych, pełnowymiarowe boiska do sportów halowych, sale do trenowania sportów walki i fitnessu oraz profesjonalną planszę do szermierki. W Wesołej znajduje się też Ognisko TKKF z kortami tenisowymi, a także Ośrodek Szkoleniowy Sportów Konnych i Rekreacji. To największy ośrodek jazdy konnej w stolicy. Od blisko dekady działa tutaj także aqua park z aż 70-metrową zjeżdżalnią.

Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą się także wybrać na spacer lub wycieczkę rowerową. Wesoła leży bowiem na terenie liczącego prawie 16 tys. ha Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Został on utworzony pod koniec lat 80. XX wieku. Ponad 60 proc. powierzchni Wesołej pokryte jest lasami, głównie sosnowymi. Na terenie miasta znajduje się 18 pomników przyrody. Jest tylko kilkanaście kilometrów do rzek Świder i Mienia, które są częściowo chronione jako rezerwat krajobrazowy.

Co ciekawe, dzielnica ma najczystszą wodę w kranach w całej stolicy. Wesoła w przeciwieństwie do reszty stolicy nie czerpie wody z Wisły czy Zalewu Zegrzyńskiego, ale z podziemnych źródeł, nad którymi jest położona.

Reklama