Osoby, które mają dość wielkomiejskiego zgiełku i lubią aktywny wypoczynek nad wodą, nie muszą od razu przeprowadzać się na Mazury lub nad morze. Okazuje się, że również kilkanaście kilometrów za rogatkami stolicy można znaleźć takie atrakcje. Wystarczy rozejrzeć się za mieszkaniem w Legionowie, Nieporęcie czy Serocku, skąd tylko kilka minut drogi nad Zalew Zegrzyński.

Reklama

Żeglarze, windsurferzy, kajakarze czy amatorzy wędkarstwa i sportów motorowodnych mogą się tam codziennie oddawać swoim pasjom.

Okoliczne przystanie czasy świetności przeżywały jeszcze w poprzednim ustroju. Zaniedbane w latach 90. na początku XXI wieku masowo zmieniały właścicieli, którzy konsekwentnie inwestowali w ich rewitalizację. Dziś zalew znów kusi miłośników wypoczynku nad wodą. Atrakcyjność tych terenów dostrzegają także deweloperzy. Sporo buduje się nad samym Jeziorem Zegrzyńskim.

We wrześniu 2010 r. zawieszono symboliczną wiechę na budynku komercyjnym w inwestycji Wille nad Zalewem. Inwestor szumnie reklamuje osiedle ponad 200-metrowych willi jako Mazury pod Warszawą. Firmy mają coraz śmielsze pomysły. Chwalą się nawet wizualizacjami projektów, wokół których rosną zagajniki palmowe. Co istotne, takich projektów będzie więcej.

Nie zanosi się na to, by apetyt firm budowlanych na te największe podwarszawskie tereny rekreacyjne prędko się skończył. Deweloperzy mają w tej okolicy działki o łącznej powierzchni kilkudziesięciu hektarów. W większości nie są to jednak oferty dla przeciętnego Kowalskiego. Ich ceny oscylują w pobliżu 10 tys. zł za 1 mkw., w dodatku to głównie wille lub apartamenty liczące co najmniej 100 mkw.

Ci, którzy poszukują tańszej alternatywy, powinni rozejrzeć się nieco bliżej stolicy. W Legionowie nie ma co liczyć na widoki rodem z riwiery, bowiem miasto położone jest 7 km od Zalewu Zegrzyńskiego. Jednak dla osób, które mają mniej zasobne portfele, może to być kusząca lokalizacja. Tamtejsze ceny nie różnią się więc wiele od innych podwarszawskich lokalizacji. Stawki za 1 mkw. zaczynają się już od 4,5 tys. zł i dochodzą do 6 tys. zł. Na tym rynku najaktywniejsi są lokalni deweloperzy, którzy co roku oddają łącznie trzy, cztery inwestycje. W większości są to projekty w niskiej zabudowie, które liczą mniej niż 100 lokali. Jednak takie tempo rozwoju odpowiada zapotrzebowaniu na rynku.

Nie próżnują także władze miasta. W ostatnich tygodniach podpisały umowę o dofinansowanie rewitalizacji miasta z funduszy europejskich. Aż 17 mln zł zostanie przeznaczonych między innymi na rozwój sieci monitoringu miejskiego czy rozbudowę placu zabaw. Zarówno obecni, jak i przyszli mieszkańcy z niecierpliwością czekają także na wybudowanie centrum handlowego. Miasto przejęło od wojska tereny pod budowę takiego obiektu jeszcze w 2002 roku. Choć znalazł się już inwestor, galeria jak dotąd nie powstała.

Osoby, które zdecydują się porzucić stolicę na rzecz bliskości wody, powinni pamiętać o odległości, jaka dzieli te tereny od Warszawy. Codzienne dojazdy do pracy samochodem z pewnością będą uciążliwe, w szczycie zajmują nawet 1,5 godziny. Objazdy również nie pozwalają zaoszczędzić dużo więcej czasu. Alternatywą jest podróż pociągiem. Pokonanie trasy od dworca Warszawa Gdańska do Legionowa zajmuje do 30 min.