"Wolumen transakcji na polskim rynku w III kwartale wyniósł 655 mln euro, to ponadsześciokrotny wzrost rok do roku" - mówi Łukasz Lorencki z grupy rynków kapitałowych w firmie doradczej Cushman & Wakefield w Warszawie. I podkreśla, że z taką aktywnością nie mieliśmy do czynienia od ponad dwóch lat.

Reklama

Wśród powodów ożywienia na rynku eksperci wymieniają m.in. niskie oprocentowanie obligacji europejskich. W tej sytuacji więcej inwestorów interesuje się rynkiem nieruchomości i szuka obiektów mogących dać solidny zysk. Nawet jeśli takie inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem.

Podobną tendencję widać na rynku globalnym. Eksperci Cushman & Wakefield co kwartał dokonują przeglądu rynku powierzchni biurowych, handlowych, magazynowych, hotelowych i mieszkaniowych oraz rynku inwestycyjnego. I z ich analizy widać, że w ostatnich miesiącach wyraźnie przybywa i kupujących, i sprzedających tego typu nieruchomości.

"Jeżeli utrzyma się obecna tendencja, IV kwartał może się zamknąć kwotą około 40 mld euro. Byłby to największy kwartalny wynik od początku 2008" -piszą autorzy raportu.