O ile ceny na rynku wtórnym zmieniły się nieznacznie, to w przypadku ofert deweloperskich można mówić o sporej obniżce stawek. Według wyliczeń Open Finance, w ciągu dwóch lat mediana cen domów spadła o ponad 200 tys. złotych.

Reklama

Mediana (cena domu, który znajduje się w środku szeregu uporządkowanego od nieruchomości najtańszych do najdroższych) ceny domu pod Warszawą wystawionego na sprzedaż przez deweloperów wynosi obecnie 700 tys. zł. Przed dwoma laty za podobną nieruchomość trzeba było zapłacić ponad 910 tys. zł. Oznacza to spadek cen domów przez dwa lata aż o 23 proc. W stosunku do wiosny ubiegłego roku domy są tańsze o ok. 14 proc.

Większe działki

Przeciętny dom (zaliczane są do tej kategorii także segmenty i bliźniaki) ma obecnie 165 mkw. powierzchni i jest położony na 500-metrowej działce. W porównaniu z ofertą sprzed roku przeciętny dom skurczył się o cztery metry kwadratowe, za to wielkość działki wzrosła o 42 mkw. Z wyliczeń ekspertów wynika, że stawki za domy z pierwszej ręki spadły we wszystkich segmentach cenowych. Aż 25 proc. oferty deweloperów to domy oferowane poniżej 580 tys. zł (rok temu ta granica przebiegała o 80 tys. zł wyżej). Również drogie rezydencje kosztują mniej. Ich ceny rozpoczynają się od 950 tys. zł (przed rokiem było to 982 tys. zł).

- Różnica w cenach domów jest pochodną lokalizacji budynków, ich wielkości i wielkości samych działek. Najtańsze domy (kosztujące poniżej 580 tys. zł) mają powierzchnię mniejszą niż 141 mkw., a działka nie przekracza 308 mkw. W przypadku domów z górnego segmentu cenowego ich powierzchnie zaczynają się od 188 mkw., a powierzchnie działek od 818 mkw. - Przed rokiem działki, na których postawiono najdrożej wyceniane domy (górne 25 proc. oferty), zaczynały się od 559 mkw. - piszą analitycy OF.

Taniej samodzielnie

Jeśli nie przekonują nas ceny oferowane przez deweloperów, można wybudować dom metodą gospodarczą lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy. W obu przypadkach zapłacimy mniej niż przed rokiem. Na stołecznych targach firmy budowlane reklamowały swoje usługi od ceny 1800 zł za 1 mkw. budynku budowanego w technologii tradycyjnej, to jest nawet o 400 - 900 zł taniej niż przed rokiem. Również od 1800 zł za 1 mkw. zaczynają się ceny domów budowanych w technologii szkieletowej (prefabrykowanych), których zaletą jest szybkość wykonania (trzy miesiące). W ofercie firmy, która stawia takie domy, są także budynki w standardzie pod klucz w cenie od 2500 zł za 1 mkw.

- Stawiając dom z poddaszem użytkowym lub pełnym piętrem i przyjmując koszt wykonania na poziomie 2 tys. zł za 1 mkw. (najtańsze budynki są zarazem konstrukcjami najprostszymi, a prawie każdy inwestor chce swój dom czymś wyróżnić), zyskamy cenę wykonania na poziomie 340 tys. zł za 170-metrowy dom (przed rokiem przyjęliśmy, że jest to minimum 374 tys.) - czytamy w opracowaniu Open Finance. Jeśli zdecydujemy się na mały, 120-metrowy domek, koszt jego wybudowania może nie przekroczyć ćwierć miliona. Budując dom samodzielnie - to jest zamawiając potrzebne materiały i wynajdując kolejne ekipy fachowców - inwestor jest w stanie zaoszczędzić 10 proc. na kosztach budowy, nie tracąc na jakości wykonania, a często ją podnosząc. Budowa to jednak nie wszystkie wydatki. Nie można zapominać o kosztach działki.

Grunty staniały

Koszt zakupu działki zależy od jej powierzchni, lokalizacji i uzbrojenia. Ceny ziemi budowlanej wokół Warszawy są niższe niż przed rokiem, ale spadki nie są duże. Za 1 mkw. działki przyjdzie zapłacić od 100 do ponad 600 zł. Najmniej wydamy we Wiązownej, nieco więcej w Halinowie, Nadarzynie czy Jabłonnej. Najdroższe działki znajdziemy w Starych Babicach, Lesznowoli, Kobyłce czy Łomiankach. Powierzchnia gruntu, który daje jako taki komfort mieszkania, to ok. 500 mkw. Wygodniejsze są jednak działki o powierzchni 1 tys. mkw. i więcej.