Jak informuje urban.one, 17 mln zł zapłacił nabywca za połączone apartamenty o powierzchni 470 m kw. w kamienicy pod adresem Foksal 13/15. To jedna z najwyższych kwot przeznaczonych na pojedyncze mieszkanie w całej historii III RP, odpowiada cenie wystawionego właśnie na sprzedaż XVI-wiecznego zamku nad Loarą na 9-hektarowej działce - podkreślił serwis. Jeden m kw. kosztował ponad 36 tys. zł, co np. prawie odpowiada kwocie, za którą można kupić całą kawalerkę w Chełmnie.

Reklama

Stawki w TOP3 transakcji roku to ok. czterokrotność średniej ceny za mkw mieszkania w Warszawie. W tym roku jest ciekawie o tyle, że najbardziej spektakularne transakcje dotyczyły mieszkań blisko siebie, w promieniu 2,5 km - podkreślił starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one, Barbara Bugaj.

Według danych urban.one, w tej samej kamienicy kupiono drugie najdroższe mieszkanie w 2019 r. Nabywca zapłacił za nie 11,5 mln zł. Mieszkańcy budynku, poza niezwykłym wystrojem apartamentów i usługami konsjerża, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także widoki na centrum Warszawy.

W ocenie serwisu, jednym z najdroższych adresów 2019 r. jest także kamienica Apartamenty Flory 3 w centrum Warszawy. W tym roku za 232-metrowy lokal na szóstej kondygnacji nowy właściciel zapłacił 5,75 mln zł, czyli 24,7 tys. zł za jeden mkw.

Za apartament o powierzchni 267 mkw. w stylowej kamienicy przy Wiejskiej 11 w Warszawie nowy właściciel zapłacił 5,5 mln zł.

Z kolei w Gdańsku padł rekord ceny za działkę pod zabudowę biurową. Grunt o powierzchni 0,3 ha sprzedano za 143,5 mln zł, czyli jeden mkw. był warty prawie 42 tys. zł. To tyle samo, co cena wywoławcza za rajską, 220-hektarową wyspę Darby na Bahamach - podkreśla urban.one.

Reklama

Najtaniej niezmiennie jest w mniejszych miejscowościach, w budynkach których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie) za kawalerkę o powierzchni 25 mkw. w budynku z 1920 r. zapłacono 37 tys. zł, a w Wałbrzychu lokal dwupokojowy, położony na parterze, o metrażu 40 mkw. kosztował zaledwie 41 tys. zł.

Według danych urban.one, najtańsze grunty rolne sprzedawane są za kilka-kilkanaście groszy za jeden mkw. W województwie lubelskim w 2019 r. za 2 tys. zł można było kupić 1,7 ha ziemi rolnej. W Rakowie, w województwie podlaskim grunt rolny kosztował 11 groszy za mkw., cena ziemi o powierzchni 9,21 ha wyniosła 10 tys. zł.