Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Lublin–Zachód – poinformowała we wtorek w komunikacie prasowym rzeczniczka lubelskiej prokuratury okręgowej Agnieszka Kępka.

Reklama

Do przestępstw dochodziło, zdaniem prokuratury, w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014 roku. Według śledczych Jan G. jako prezes i Wojciech L. jako zastępca prezesa zarządu LSM działali wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i nadużyli swoich uprawnień.

Jak twierdzi prokuratura, prezes i wiceprezes LSM "wpłynęli na czynności podejmowane przez członków Rady Nadzorczej Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i doprowadzili do podjęcia uchwał", na podstawie których kupili od spółdzielni po zaniżonych cenach lokale użytkowe na parterze budynku przy ul. Krasińskiego.

Według prokuratury Jan G. kupił od spółdzielni lokale o łącznej powierzchni 104,9 mkw. na kwotę blisko 468 tys. zł, podczas gdy ich wartość rynkowa przekraczała 951 tys. Natomiast Wojciech L. kupił lokale o łącznej powierzchni 108,3 mkw. za kwotę 580 tys. zł, a ich wartość rynkowa to blisko 908 tys. zł. Wyrządzili Spółdzielni znaczną szkodę majątkową w łącznej wysokości ponad 811 tys. zł – podano w komunikacie.

Reklama

Ponadto Jan G. został oskarżony o zeznanie nieprawdy w czasie postępowania prowadzonego przez Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie. Były prezes LSM podał inną niż faktyczna datę sporządzenia przez rzeczoznawcę majątkowego opinii dotyczącej określenia wartości rynkowej powierzchni użytkowej do adaptacji pomieszczeń na parterze budynku usługowego przy ul. Krasińskiego.

Reklama

Wojciech L. także oskarżony został o składanie nieprawdziwych zeznań o dacie sporządzenia tej samej opinii. Według prokuratury zeznał on nieprawdę w czasie postępowania prokuratorskiego, kiedy był przesłuchiwany w charakterze świadka.

"Obaj podejrzani w toku śledztwa nie przyznali się do zarzucanych im czynów i składali wyjaśnienia sprzeczne z ustaleniami poczynionymi w śledztwie" – podała Kępka.

Wobec obu oskarżonych zastosowano poręczenia majątkowe w kwocie 20 tys. zł. Zabezpieczono także ich majątki w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej na nabytych przez nich od LSM lokalach.

Za zarzucane oskarżonym przestępstwa grozi kara do 8 lat więzienia.