Systemy dla inteligentnego domu umożliwiają zdalne sterowanie urządzeniami podłączonymi do domowej sieci internetowej. Za ich pomocą, wykorzystując aplikację zainstalowaną na smartfonie lub tablecie, można sterować np. oświetleniem lub ogrzewaniem. W ramach inteligentnego domu można również uzyskać zdalny dostęp do obrazu z kamer monitoringu, pomiarów jakości powietrza i temperatury czy też skorzystać z czujników ruchu w pomieszczeniach.

Reklama

W 2018 r. największą popularnością wśród polskich użytkowników urządzeń z kategorii smart home (urządzenia dla inteligentnych domów) cieszyły się te mające zapewnić bezpieczeństwo. Były to zwłaszcza różnego rodzaju inteligentne czujniki, np. tlenku węgla, dymu, a także czujniki ruchu (76 proc.), alarmy (70 proc.) i kamery monitoringu (47 proc.). Na inteligentne zamki zdecydowało się 18 proc. badanych. Wśród najczęściej wybieranych urządzeń znalazły się także zdalnie sterowane termostaty (72 proc.).

Ponadto 41 proc. ankietowanych zadeklarowało, że korzysta z takich inteligentnych urządzeń jak domofony, 44 proc. - z gniazdek elektrycznych, 45 proc. bram garażowych i 60 proc. z systemów oświetlenia.

Najrzadziej Polacy decydowali się na stacje klimatyczne (11 proc.), zamki, systemy audio (21 proc.), inteligentne klimatyzatory (22proc.), zawory i zraszacze ogrodnicze (24 proc.), programowalne piloty i przełączniki, a także oczyszczacze powietrza (26 proc.).

- Wyniki badania pokazują, że największym zainteresowaniem cieszą się produkty zwiększające bezpieczeństwo i komfort oraz pozwalające na dodatkowe oszczędności. Oznacza to, że użytkownicy są coraz bardziej świadomi, że automatyzacja domowych zadań ułatwia życie – mówi założyciel firmy Netatmo produkującej rozwiązania dla inteligentnych domów Fred Potter.

Użytkownicy urządzeń smart home najczęściej korzystali z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń (24 proc.). Natomiast najczęściej używanymi centralnymi systemami sterowania były: Google Home (15 proc.), Fibaro i Samsung SmartThings (po 13 proc.). Z systemu Apple HomeKit skorzystało 5 proc. ankietowanych, Alexy od Amazona z 3 proc. 22 proc. biorących udział w badaniu osób nie wiedziało, jakiego systemu sterującego używa.

- Planując wdrożenia systemów smart home warto zwrócić się o pomoc do fachowej firmy, która doradzi, jakie rozwiązania i od którego producenta wybrać – zaznaczył Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Podobnych specjalistów jest coraz więcej, a popyt na ich usługi będzie wzrastał razem z rozwojem rynku smart home w Polsce - dodał.

Przedstawione w "Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 r. w serwisie Oferteo.pl oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 r. metodą CAWI na próbie 600 osób, które w ubiegłym roku budowały dom.