– Ludzie nie zdają sobie sprawy z toksyczności substancji zawartych w takich podkładach – mówi WP.pl dr hab. Magdalena Popowska, dyrektor Instytutu Mikrobiologii Uniwersytetu Warszawskiego. – To bezpośrednie zagrożenie zdrowia dla osób przebywających w ich pobliżu – dodaje prof. Popowska.

Reklama

Podkłady kolejowe nasączone są rakotwórczym kreozotem – jego używanie zabronione jest w całej UE. I to od lat. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej podaje, że to "bezprogowy czynnik rakotwórczy" i "substancja priorytetowo niebezpieczna".

Moda wykorzystywanie zużytych podkładów ma się tymczasem dobrze. Można je kupić nadal na portalach ogrodniczych. Promowane są też w magazynach branżowych i na blogach.

– Sytuacja przypomina czas, w którym zaczęto alarmować na temat azbestu mówi prof. Magdalena Popowska. – Mimo ostrzeżeń oficjalnych instytucji oraz zakazów prawnych część społeczeństwa przez pewien czas wykorzystywała azbest w budownictwie gospodarczym, a przez bardzo długi czas nie podejmowała wysiłku usunięcia szkodliwej substancji z istniejących budynków. To podobna sytuacja i miną lata, zanim odpowiedzialnie usuniemy kreozot z naszego otoczenia i życia.