Zgodnie z obowiązującym w Szkocji prawem, każdy kto posiada choćby stopę kwadratową ziemi na terenach historycznego obiektu, należącego w przeszłości do szlachty ma prawo posługiwać się tytułem lordowskim.

Reklama

Teraz możliwość zakupu takiej ziemi dają właściciele podupadającego zamku Dunans Castle - Charles Selvyn Dixon i Sadie Michael Dixon. Wysokie koszty remontów i utrzymania budowli zmusiły ich do sprzedaży ziemi, na której on leży. Stopę kwadratową ziemi wycenili, w przeliczeniu, na około 200 złotych.

Obecni właściciele zobowiązali się przy tym do wpuszczenia na teren posiadłości, każdego, kto kupi grunt, po wcześniejszym ustaleniu pasującego wszystkim stronom terminu.

Sam tytuł właściwie nic nie daje i nie wiążą się z nim żadne przywileje szlacheckie - nie umożliwia np. zasiadania w Izbie Lordów.

Posiadłość leży na półwyspie Cowal na zachodnim wybrzeżu Szkocji, około godziny jazdy samochodem od Glasgow. Sam zamek powstał co najmniej w 1590 roku i przez wieki należał do rodziny Fletcherów. Po pożarze na przełomie XX i XXI wieku sprzedano go za symboliczną cenę obecnym właścicielom.