Jak sprzedać mieszkanie szybciej i drożej? Najważniejsze kroki
1 1. Spakuj rzeczy osobiste, w tym m.in. rodzinne fotografie i dziecięce rysunki z lodówki. Jeśli zdjęcia wisiały na ścianie, to zastąp je ciekawą grafiką. Potencjalny kupiec łatwiej wówczas wyobrazi sobie siebie w mieszkaniu. A poza tym dzięki oryginalnemu obrazowi łatwiej skojarzy lokal, po tym jak zapozna się z 10-20 innymi.
Shutterstock
2 2. Zrób porządek i ogranicz do minimum liczbę bibelotów. Lokum ma wyglądać czysto, a nie jak sklepowy magazyn. To dotyczy także kuchni – z blatu powinny zniknąć wszystkie produkty spożywcze i trafić do pudełek, puszek, a te z kolei do szaf i szafek.
Shutterstock
3 3. W szafach i szufladach zrób porządek. Co ciekawe potencjalnym kupcom zdarza się do nich zaglądać. Poza tym, jeśli rzeczy będą ułożone na półkach równo, to dla kupującego wyraźny sygnał: "Poprzedni właściciel dbał o mieszkanie i nie muszę się obawiać, że jak tylko wpłacę pieniądze, pojawi się pierwsza usterka. A za nią kolejna i kolejna".
Shutterstock
4 4. Czasem warto wynieść część mebli do piwnicy, znajomych lub sąsiadów. Mieszkanie optycznie się powiększy; stanie się bardziej przestronne. Niektórzy radzą wprost: zostaw tylko te meble, które pozwolą zidentyfikować, co to za pokój, np. składany stół w jadalni czy komodę w pokoju dziennym. Wszystko zgodnie z zasadą: nie kupujemy metrażu, ale to co widzimy.
Shutterstock
5 5. Koniecznie umieść na łóżku poduchy różnej wielkości – pokój będzie wyglądał bardziej przytulnie. Koło fotela lub sofy postaw z kolei lampę, która daje ciepłe światło. To znany trick stosowany przez fotografów zatrudnianych przy tworzeniu katalogów wnętrzarskich. Szczegół zdobi wnętrze.
Shutterstock
6 6. Zrezygnuj z zabytkowych rzeczy, w tym m.in. obrazów i żyrandoli. Jeśli okaże się, że kupujący nie może ich dostać wraz z mieszkaniem, to będzie dążył do zbicia ceny. A ty będziesz wtedy postawiony pod ścianą.
Shutterstock
7 7. Nie zapomnij także o – zdawałoby się tak oczywistych rzeczach jak – naoliwienie skrzypiących drzwi, naprawienie niedomykających się szafek, usunięcie grzyba i kamienia z łazienki czy np. odpadającego tynku ze ścian. O wiszących kontaktach, zepsutej klamce czy przepalonych żarówkach też warto pomyśleć zawczasu. Umyj też okna. Zaściel łóżko i koniecznie poskładaj ręczniki w łazience. Jeśli jesteś właścicielem domu, to zgrab liście w ogrodzie, usuń pnącza i mech ze ścian domu. Skoś trawnik. Być może będziesz musiał także pomalować framugi okien i ogrodzenie, przystrzyc żywopłot i np. posadzić kilka kwiatów (polecane są te żółte – podobno wywołują pozytywne emocje).
Shutterstock
8 8. Ale pomalować – poza framugami okien i ogrodzeniem – warto także całe mieszkanie. Zdecyduj się na jasne, pastelowe kolory lub biel - nie dość, że powiększą optycznie pomieszczenia, to dodatkowo je odświeżą. Niedopuszczalny jest np. hol z czerwonymi ścianami. Czy sam chciałbyś kupić wymarzone mieszkanie ze ścianą w kolorze np. krzykliwy pomarańcz?
Shutterstock
9 9. Odświeżacz powietrza – w niego także powinieneś zainwestować. Polecane są zapachy kwiatowe, które sprawią, że mieszkanie wyda się czyste, nowsze i bardziej zadbane. Swoją drogą ten trick stosują m.in. właściciele hoteli, salonów z markowymi rzeczami i np. hipermarkety. Ale ten sam efekt osiągniesz ustawiając cięte kwiaty np. w holu czy w salonie.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję