Jak w praktyce wygląda zakup nieruchomości z pośrednikiem i bez pośrednika, mówi Tomasz Kolaszyński, ekspert Homescanner.pl.

Reklama

Czy z pośrednikiem faktycznie jest łatwiej i bezpieczniej?

Bezpieczeństwo transakcji, oszczędność czasu, skorzystanie z czyjejś wiedzy i doświadczenia – to atuty, które wiążą się ze zleceniem poszukiwań oraz obsługi transakcji osobie zewnętrznej. Idealnie, gdy jest to ktoś, kto "od podszewki" zna branżę oraz temat sprzedaży i zakupu nieruchomości, potrafi negocjować i dobrze reprezentuje interesy klienta. Niestety za taką usługę trzeba zapłacić – zazwyczaj 2-3 proc. od ceny transakcyjnej plus VAT. Zatem przy nieruchomości wartej 300 tys. kwota oscyluje wokół 10 tys. To sporo, zwłaszcza gdy kupujemy mieszkanie na kredyt i musimy tą kwotę spłacić wraz z odsetkami. Co powinien otrzymać w zamian kupujący?

Zakup nieruchomości związany jest zawsze ze sporym ryzykiem. To duża inwestycja, a pułapek czeka na kupującego sporo. I nie mam tutaj na myśli niedopasowania lokum do naszych potrzeb - to tak naprawdę najmniejszy błąd, jaki możemy popełnić. Jednak z pewnością nie chcielibyśmy kupić nieruchomości wraz z jej długami lub lokatorami, których pozbycie się może zająć nawet lata. I właśnie takie bezpieczeństwo powinien zapewnić nam pośrednik. Powinien też odpowiednio dobierać oferty do naszych wymagań, odpowiadać na nasze pytania, a więc wiedzieć wszystko o nieruchomości, którą dla nas wybiera. A przede wszystkim – agent nieruchomości powinien być dla nas gwarancją, że to dobra inwestycja.

Jak to wygląda w praktyce? Różnie, dlatego jeśli decydujemy się na zakup z pośrednikiem, koniecznie sprawdźmy, z kim podpisujemy umowę. Podstawą jest licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami. Autentyczność agenta można też sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Warto też wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym prawem pośrednik nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Koniecznie też trzeba poszukać opinii o takiej osobie w internecie – być może ktoś już miał z nią jakieś doświadczenia. To absolutne minimum, jednak nie zawsze uchroni nas ono przed niekompetencją pośrednika. Sam miałem okazję przekonać się o tym niejednokrotnie.

Bardzo często zdarzało się, że pośrednik przychodził na spotkanie nieprzygotowany, nie potrafił odpowiedzieć na najprostsze pytania, dobierał oferty zupełnie niezgodne z wcześniejszymi wytycznymi i ustaleniami, co powodowało, że na spotkaniach marnowałem tylko czas. To był właśnie impuls do powstania Homescanner.pl. Nie oznacza to jednak, że nie ma dobrych pośredników. Dlatego jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości z pośrednikiem, przeznacz trochę czasu na wyszukanie odpowiedniej osoby i dobrze sprawdź warunki umowy, zanim ją podpiszesz. Skorzystanie z usług pośrednika to z pewnością dobry wybór dla osób, które nie czują się pewnie w temacie zakupu nieruchomości i mają na tyle duży budżet, aby zlecić to komuś, kto wie, na co zwrócić uwagę, potrafi negocjować i będzie dobrze reprezentował interesy swojego klienta. Ważne jednak, żeby był to profesjonalista w swojej dziedzinie, do którego mamy zaufanie, a nie osoba, która chce szybko zarobić na prowizji.

A może jednak warto rozważyć zakup nieruchomości bez pośrednika?

Jeśli budżet nam na to nie pozwala albo po prostu nie chcemy inwestować w pośrednika, zawsze możemy zająć się tematem samodzielnie. Ma to swoje wady, ale też sporo zalet. Na pewno w naszej kieszeni zostaną pieniądze, które możemy wydać na coś zupełnie innego – odświeżenie czy wyposażenie zakupionego mieszkania albo po prostu fajne wakacje. Samodzielne poszukiwania dają również kupującemu pełną dowolność. Jednym słowem – może szukać tak długo, jak chce i przeglądać nieskończoną liczbę ofert. I tutaj pojawia się jeszcze jeden istotny argument – my sami najlepiej wiemy, czego potrzebujemy i czasem ciężko przekazać nasze oczekiwania drugiej osobie. To natomiast sprawia, że osoba zewnętrzna może przeoczyć nasze "mieszkanie marzeń".

A co z bezpieczeństwem zakupu? Czy jesteśmy w stanie sami o to zadbać? Myślę, że jak najbardziej. Warto wiedzieć, że o bezpieczeństwo transakcji zadba przede wszystkim notariusz, nie agent. Ponadto my sami również jesteśmy w stanie sprawdzić wszystko to, co powinien sprawdzić pośrednik nieruchomości – być może nawet lepiej i bardziej wnikliwie niż on. W końcu to my inwestujemy niemałe pieniądze w nieruchomość.

Reklama

Kupujesz samodzielnie? Koniecznie o tym pamiętaj!

Co w takim razie sprawdzić, kupując mieszkanie bez pośrednika, by czuć się bezpiecznie?

Po pierwsze, jeśli nie masz żadnej wiedzy i doświadczenia w temacie kupna nieruchomości, warto na początek o tym poczytać. W internecie jest sporo merytorycznej wiedzy. Da nam to pewien ogląd, na co w ogóle powinniśmy zwracać uwagę podczas poszukiwań, oględzin, itd. Jeśli ktoś nie ma wiedzy w zakresie kupna nieruchomości, a przy tym nie ufa internetowym artykułom, może umówić się na wstępne spotkanie z notariuszem, na którym wyjaśni on zawiłości już samej transakcji – zwłaszcza te od strony prawnej.

Po drugie należy pamiętać, że pierwsze wrażenie może nam przysłonić to, co znajduje się pod przykrywką ciekawej aranżacji i odświeżonych ścian. Dlatego sprawdzenie stanu technicznego i prawnego to podstawa, by w ogóle rozważać zakup nieruchomości. Ocenę stanu technicznego za niewielką opłatą można zlecić specjaliście. Podstawą weryfikacji stanu prawnego jest natomiast Księga Wieczysta – koniecznie trzeba sprawdzić ją osobiście. Jeśli chcemy zyskać dodatkową pewność lub otrzymać wszystko to w pakiecie, możemy wspomóc się raportami o sprzedawanych nieruchomościach, dostępnymi w internetowych serwisach. W nich za kilkadziesiąt złotych znajdziemy wiedzę na temat nieruchomości w pigułce. Są również firmy lub specjaliści, którzy zajmują się weryfikacją nieruchomości na życzenie klienta. Jak widać więc, zakup nieruchomości bez pośrednika wcale nie musi być skomplikowany i niebezpieczny.