W ofercie coraz większej liczby deweloperów można znaleźć mieszkania do 30 metrów kwadratowych. Kawalerki cieszą się dużym powodzeniem szczególnie w inwestycjach zlokalizowanych w centrach dużych miast. Często są kupowane z myślą o wynajmie krótkoterminowym. Mieszkają w nich pary odwiedzające miasto na weekend, pracownicy na delegacji czy studenci zaoczni. Jak urządzić takie mieszkanie, aby było atrakcyjne, wygodne i praktyczne?

Reklama

Przestrzenna kawalerka

Kawalerka to nieduży metraż, zatem liczy się maksymalne wykorzystanie powierzchni przede wszystkim. Nie warto zagracać mieszkania. Lepszym rozwiązaniem okaże się minimalizm. Im mniej, tym lepiej. Oczywiście nie można pominąć niezbędnych elementów wyposażenia, ale można pokusić się o praktyczne rozwiązania, które pozwolą oszczędzić cenną przestrzeń. W kawalerkach doskonale sprawdzi się duża szafa we wnęce z przesuwnymi drzwiami. Łóżko także możemy ustawić we wnęce, za kotarą, tak aby uzyskać wrażenie oddzielnej przestrzeni dziennej (salonu z otwartą kuchnią) i sypialni. Innym praktycznym rozwiązaniem są meble dwa w jednym, jak na przykład biurko połączone z łóżkiem, które szczególnie spodoba się biznesmenom i studentom.

Pamiętajmy, że nawet mała kawalerka może zmienić się w przestrzenne wnętrze. Ścianki działowe na pewno nie są tu niczyim sprzymierzeńcem, chyba że są szklane. Kuchnia powinna być otwarta na salon, ewentualnie można przedzielić te strefy wyspą lub półścianką. Tym sposobem wydzielimy dwie strefy: kuchenną oraz strefę relaksu z salonem. Dobrym pomysłem jest również ustawienie sofy oparciem do kuchni, a frontem do salonu.

Reklama

Kolory ścian i mebli powinny być uniwersalne i neutralne, tak aby trafiły w gusta najemców, oraz jasne – dla optycznego powiększenia wnętrza. Biel i jasne odcienie szarości sprawdzą się doskonale, a żeby nieco ożywić wnętrze, można pokusić się o jaskrawe elementy wystroju.

Kuchnia i łazienka

W kawalerce pod wynajem inwestor powinien zapewnić najemcom umeblowaną i wyposażoną kuchnię oraz urządzoną łazienkę. Wybierając meble i sprzęt należy pamiętać, że rotacja lokatorów będzie duża, więc wyposażenie przede wszystkim powinno być trwałe.

Podobnie jak w salonie, tak i w kuchni miejsca jest jak na lekarstwo, a trzeba zmieścić i piekarnik, i lodówkę, i zlewozmywak. W nawet najmniejszej kuchni powinniśmy jeszcze wydzielić przynajmniej jeden rząd szuflad do przechowywania sprzętu i akcesoriów kuchennych.

Aby kawalerka była i praktyczną, i atrakcyjną przestrzenią, pomyślmy o dekoracyjnym oświetleniu. Dobrym zabiegiem będzie podświetlenie blatu w kuchni, elementów RTV, otwartych półek w salonie i lustra w łazience.