- W dalszym ciągu mamy do czynienia ze spadającym oprocentowaniem lokat, malejącą inflacją, a co za tym idzie słabnącą atrakcyjnością obligacji - mówi "Rzeczpospolitej" Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych w portalu Domiporta.pl.

Reklama

Jak wynika z danych Domiporta.pl i Open Finance średnia roczna rentowność netto wynajmu mieszkań to 3,96 proc. i utrzymuje się ona od dłuższego czasu na tym samym poziomie. Średnia rentowność netto rocznych lokat - według danych z początku sierpnia - to z kolei nieco ponad 2 proc. (spadek o 0,3 pkt. proc.).

- Oprocentowanie sprzedawanych obecnie papierów w pierwszym roku odsetkowym to co prawda 4 proc., czyli ok. 3,2 proc. netto, jednak w pozostałych okresach marża spadnie z 3,8 do 1,5 pkt. proc. - dodają eksperci.

Tam, gdzie wynajem się opłaca

Analiza twardych danych pokazuje także, że średni czynsz to 29,5 zł w przeliczeniu na mkw. mieszkania, co oznacza wzrost o 1,2 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

- Największy wzrost odnotowany został w Gdańsku (3,8 proc.) i Krakowie (2,4 proc.). Z kolei spadek średniej stawki wynajmu nastąpił w Gdyni (-0,8 proc.) i Warszawie (-0,5 proc.) - doprecyzowuje Agnieszka Grotkowska.

Ale jak zastrzegają eksperci, rentowność najmu należy także obliczać biorąc pod uwagę każdy konkretny przypadek z osobna.

Na wynik obliczeń mają wpływ niebrane tu pod uwagę czynniki, takie jak dłuższe niż półtora miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.