Na uśpionym wakacyjnym rynku działo się niewiele, nie licząc spadków cen w trzech wymienionych miastach. W Warszawie porównaniu z czerwcem cena wywoławcza metra kwadratowego używanego mieszkania spadła o 134 zł i wyniosła 8125 zł - mówi ”Rzeczpospolitej” Marcin Drogomirecki, analityk portalu domy.pl.

Reklama

Wskazuje przy tym, że większy spadek o 1,7 proc., czyli o 159 zł na mkw., odnotowano w Sopocie. Dla porównania w Łodzi lokale potaniały o 1,4 proc. i są obecnie oferowane na rynku wtórnym w średniej cenie 3757 zł za mkw.
Jak podkreśla, wprowadzenie na rynek nowych, nieco droższych ofert doprowadziło jednocześnie do niewielkich wzrostów cen w czterech miastach. I tak np. w Rzeszowie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,1 proc., Szczecinie i w Krakowie - 0,2 proc.

Z obliczeń portalu Domy.pl wynika, że większy wzrost średnich stawek zanotował w lipcu jedynie Białystok. W stolicy Podlasia cena metra mieszkania na rynku wtórnym była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc. (22 zł) i wyniosła 4330 zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny używanych mieszkań najbardziej spadły we Wrocławiu (6,8 proc.), Gdańsku (6,3 proc.) i Łodzi (5,4 proc.). Najmniejsze spadki cen odnotowano z kolei w Białystoku (1,9 proc.), Bydgoszczy (1,8 proc.) i Gdyni (0,5 proc.).