Projekt mieszkania czy domu, nawet w wykonaniu najlepszego architekta, pozostanie tylko kartką papieru, jeśli nie zostanie właściwie zrealizowany przez fachowców. To, co uzgodniliśmy z architektem, musi zostać wiernie przełożone na realia w trakcie prac wykończeniowych. Dlatego przy wyborze wykonawcy należy omówić i wycenić absolutnie wszystko, w przeciwnym razie mogą nas spotkać przykre niespodzianki, a krzywa ściana będzie nam o tym przypominać przez wiele lat.

Reklama

W miarę możliwości najlepiej umówić się na oględziny z kilkoma ekipami. Przed spotkaniem warto spisać sobie zakres prac do wykonania i poprosić o wyceny. Porównanie kilku ofert da nam ogląd sytuacji i pozwoli uniknąć prób wyłudzenia od nas pieniędzy. W budowlance panują te same zasady co w każdym innym sektorze – najtańsi zazwyczaj nie są najlepsi. Warto wybrać sprawdzonego wykonawcę, nawet za nieco wyższą cenę, a niższe wyceny konkurencji potraktować jako argument w negocjacjach. Jeśli to możliwe, warto poprosić o rekomendacje, być może uda nam się zobaczyć wcześniejsze prace fachowców. Wtedy przyglądamy się nie projektowi, który jest dziełem architekta, ale szczegółom związanym z wykonaniem – czy ściany są równe, oceniamy jakość gładzi szpachlowych, dokładność przy łączeniach płytek, jakość zamontowania mebli.

Profesjonalna ekipa budowlana powinna przedstawić czytelny cennik – wyliczony na podstawie tzw. punktów – wyburzenie ściany, postawienie ściany, przeniesienie instalacji, cena za metr położenia płytek itp. Najlepiej, jeśli wybrani przez nas fachowcy świadczą kompleksowe usługi – od typowo budowlanych, jak przeniesienie instalacji, położenie parkietu, po wykończeniowe, jak montowanie szaf przesuwnych i wykonywanie mebli na zamówienie. Skorzystanie z usługi kompleksowej pozwala zazwyczaj na pewną oszczędność, minimalizuje też problemy związane z pracą – równoległą lub po sobie – wielu fachowców.

Dobra ekipa to nie tylko przełożenie projektu na oczekiwany efekt końcowy, to również ich sposób pracy, utrzymywanie porządku na budowie, zaufanie, jakie budzą u inwestora. W efekcie ekipa z dobrą opinią jest oddawana z rąk do rąk, wcześniej rezerwowana. Obecna sytuacja na rynku niestety jest taka, że jeśli ekipa jest dostępna od zaraz, to... może to o niej nie świadczyć najlepiej.