Preferować go będą osoby lubiące wnętrza jasne, ciepłe i przytulne. Charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są meble wykonane z malowanego drewna, mające fronty z ładnymi rzeźbieniami. Prawie zawsze będzie też rama i wgłębienia. Korzysta się też z drewna bielonego, postarzanego lub litego. Na meblach często znajdą się namalowane delikatne kwiaty lub wzory. Bardzo znanym modelem mebla w tym stylu jest masywny, ozdobny kredens z szufladkami i przesuwanymi małymi drzwiczkami.

Istotne przy decyzji o wyborze stylu prowansalskiego może być to, że meble mogą być podniszczone (np. stare meble pomalowane na kolor ecru). Jeśli mamy ograniczony budżet, warto rozejrzeć się za meblami używanymi, które łatwo i niedrogo można odświeżyć. Nadadzą one naszym pomieszczeniom stylu rodem z francuskiej prowincji. Jeśli koniecznie chcemy nowych mebli, bez problemu znajdziemy stylizowane na podniszczone – z przetarciami na powierzchni i krawędziach. Styl prowansalski charakteryzuje się także oryginalnym wykończeniem ścian. Często mają one chropowatą strukturę, przypominającą nierówno położony tynk, lub są pokryte małymi płytkami. Popularne są także stylizowane na niedbale pomalowane na biało ściany z cegieł.

Styl prowansalski łączy się niestety z ograniczonym wyborem kolorów. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku naszego kraju. Aby jak najbardziej upodobnić wnętrza w pochmurnej Polsce do pełnej słońca Prowansji, musimy użyć uwielbianych tam pastelowych barw. Biel, róż, błękit i oliwkowa zieleń – w przypadku wnętrza w tym stylu to właściwie wszystko. W stylu prowansalskim stosuje się sporo elementów ozdobnych w postaci dekoracyjnych rzeźbień w drewnie, malowanych na ścianach wzorów – np. lawendy, oliwki, słonecznika. Specyficzne jest także podejście do okien. Z jednej strony okna są bogato zdobione firanami, zasłonami, a także roletami rzymskimi, z drugiej styl prowansalski jest pełen światła, więc okna te powinny być maksymalnie odsłaniane.

Akcesoria typowe dla Prowansji i jej stylu to kute półki i ozdoby, szklane słoje czy haftowane obrazki w drewnianych ramkach. Charakterystycznymi detalami są także ceramiczne lub mosiężne uchwyty do wieszania garnków, patelni i kubków. Całość można dopełnić antykami lub po prostu gustownymi starociami czy nawet charakterystycznymi pękami suszonych ziół. Jeśli nie planujemy większych zmian i remontów w mieszkaniu, możemy uzyskać namiastkę stylu prowansalskiego dzięki samym detalom. Najprostszym sposobem na stworzenie stylu prowansalskiego we własnych czterech kątach jest skorzystanie z tkanin dekoracyjnych w delikatne pasy lub subtelne kraty.