Wojewoda mazowiecki podał wartość wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, na podstawie którego wylicza się limity dla programu „Rodzina na swoim”. Od 1 kwietnia wyniesie on 6963 zł, czyli o niespełna 100 zł mniej niż dotychczas. Mimo to limit dla rodzin kupujących w Warszawie w ramach rządowego programu dopłat wzrósł o prawie 750 zł.

Od kwietnia w ramach programu „Rodzina na swoim” można będzie kupić mieszkania w cenie 9820 zł za 1 mkw. (średnia cena mieszkań sprzedawanych w Warszawie wynosi około 7,5 tys. zł). Wzrost limitu wynika ze sposobu jego obliczania – należy dodać wartości dwóch ostatnich wskaźników ogłoszonych przez wojewodę, a otrzymany wynik podzielić przez dwa. Uzyskaną sumę należy następnie pomnożyć przez 1,4 i dopiero wtedy otrzymujemy wartość obowiązującego limitu. Na jego obecnej wysokości ciąży więc wysokość wskaźnika ogłoszonego we wrześniu 2010 r. Wzrósł on wtedy z 5912 do 7060 zł.

Jest spore prawdopodobieństwo, że limit dla mieszkań w stolicy nie utrzyma się na poziomie ponad 9,8 tys. zł do października 2011 r., kiedy wojewoda ogłosi nową wysokość wskaźnika. W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o „Rodzinie na swoim”. Jednym ze zmienianych zapisów będzie mnożnik, który ma spaść z 1,4 do 1,1. Gdyby zmiany weszły w życie z początkiem 2011 roku, jak wcześniej zapowiadano, limit ceny 1 mkw. lokum wynosiłby od kwietnia około 7 tys. zł.

tomasz.szpyt@infor.pl