Echo Investment wprowadza na rynek projekt osiedla Rezydencje Leśne, które zlokalizowano przy skrzyżowaniu ul. Wóycickiego i Dankowickiej na Młocinach. Formuła, w jakiej deweloper oferuje swój produkt, jest niecodzienna. Firma sprzedaje kompleks 32 uzbrojonych działek o powierzchniach od 1509 do 2210 mkw.

Reklama

"Echo zapewnia gotowe zaplecze do budowy domu, czyli uzbrojoną działkę, projekty willi i pozwolenie na budowę. Po zakupie działki po stronie klienta pozostaje tylko decyzja o terminie rozpoczęcia budowy domu, którą może prowadzić we własnym zakresie bądź zlecić firmie Echo Investment" - tłumaczy Paweł Słupski z Echo Investment.

Rezydencje Leśne to przede wszystkim koncept architektoniczny, oparty na pełnej infrastrukturze technicznej. "Nasza oferta to gotowe zaplecze do rozpoczęcia budowy domu. To uzbrojona działka z gotową infrastrukturą w postaci dróg, chodników, oświetlenia, mediów i pozwolenia na budowę. W przypadku chęci zmiany projektu domu klient może liczyć na wsparcie Echo Investment podczas całego procesu uzyskania nowego pozwolenia na budowę" - dodaje Sylwia Pajdo, kierownik warszawskiego biura sprzedaży Echo Investment.

Własny dom w Lesie Młocińskim nie będzie jednak na każdą kieszeń. Proponowane ceny uzbrojonych działek wraz z projektem wynoszą 850 – 1280 zł brutto za 1 mkw. To sprawia, że za samą parcelę trzeba zapłacić grubo ponad 1 mln zł. Do tego doliczyć trzeba koszt wybudowania domu według projektu, który przygotowali architekci z biura StoMM Architektura. Plan przewiduje budowę domów o powierzchni 324 – 709 mkw. Rozkład pomieszczeń przedstawia się następująco: na parterze znajdują się salon, kuchnia, spiżarnia, jadalnia, gabinet i garderoba. Na piętrze trzy sypialnie z łazienkami i garderobami, pralnia, a w największych willach pokój nad garażem, z przeznaczeniem na pokój gościnny lub np. dla gosposi.

Deweloper, promując swoją inwestycję, posiłkuje się ideą miasta ogrodu. Nie jest to pomysł nowy, wiele firm w celu reklamy swoich przedsięwzięć sięga po tę formułę zrodzoną jeszcze w XIX w.

– Warszawskie Młociny zawsze były miejscem wyjątkowym. Już w 1914 roku miało tam powstać osiedle domów jednorodzinnych, miasto ogród, zgodne z założeniami cenionego brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda. Myślą przewodnią jego projektu było hasło: mieszkać na wsi, pracować w mieście. Howard za optymalną uznał sytuację, w której człowiek może żyć i mieszkać w miejscu łączącym zalety miasta z zaletami wsi. Nowatorski projekt był już bliski realizacji, ale zawierucha wojenna pokrzyżowała te plany. Obecnie idea miasta ogrodu na Młocinach powróciła za sprawą projektu Rezydencje Leśne realizowanego przez Echo Investment – zachwala nieco na wyrost deweloper. Na wyrost, ponieważ koncepcja Ignacego Miśkiewicza z 1914 r. zakładała parcelację dużych obszarów Młocin, a osiedle Echo Investment to tylko 32 domy.

Idea miast ogrodów była bardzo popularna w Polsce na początku XX w. Planowane inwestycje, w tym ta na obszarze Młocin, miały polepszyć warunki bytowe osób mieszkających w pękającej w szwach Warszawie, która gęstością zaludnienia biła na głowę Berlin, Paryż, a nawet Londyn. Były to projekty, które plasowały się, mówiąc dzisiejszym językiem, w segmencie popularnym. Do tego segmentu z pewnością nie należy oferta Echo Investment, która przypomina bardziej luksusowe osiedle niż typowe miasto ogród.