Dobra mozaika robi wrażenie dwukrotnie. Pierwszy raz, kiedy ją zobaczymy, drugi, jak dowiemy się, ile kosztuje. Mimo dość wysokich cen, ten bardzo ciekawy motyw wykończenia wnętrz szybko zyskuje na popularności. Mozaika to zestawienie drobnych kolorowych elementów, które po złożeniu w całość tworzą ciekawą dekorację.

Reklama

Wybór jest tak ogromny, że bez problemu znajdziemy taką, która będzie pasowała do pozostałych płytek i do klimatu łazienki, jaki chcemy uzyskać. Niestety, to stosunkowo droga przyjemność. Ceny najtańszych mozaik zaczynają się od około 200 zł za 1 mkw., górnej granicy praktycznie nie ma. Włoskie, robione na zamówienie i posiadające skomplikowane wzory, potrafią kosztować ponad 2000 zł za 1 mkw.

Mozaiki, w zależności od materiału, z którego są wykonane, różnią się fakturą i wykończeniem. Popularne są mozaiki szklane, dostępne niemal w każdym kolorze tęczy. Gładka, błyszcząca powierzchnia i głębia koloru sprawiają, że są one łatwe w utrzymaniu w czystości i bardzo efektowne. Są również mozaiki ceramiczne – stosunkowo najtańsze, dlatego cieszą się największą popularnością, choć i tu bywają wyjątki.

Za mozaikę ceramiczną polskiego producenta Paradyż trzeba zapłacić około 220 zł za 1mkw. Na rynku znajdziemy również mozaiki kamienne oraz drewniane, np. firmy Dunin, czy mozaiki ze średniej półki Bisazza i Trend za około 800 zł za 1mkw. Część producentów ma w swojej ofercie mozaiki wykonywane ręcznie – są one droższe niż fabrycznie przygotowywane, ale zyskujemy niepowtarzalny efekt. Mało tego np. włoska fabryka Sicis jest w stanie się dopasować nawet do najbardziej wymagających.Ma w swojej ofercie wzory, które można modyfikować, przycinać, zmieniać barwy, a nawet na podstawie przesłanego zdjęcia otrzymać mozaikę tworzącą dowolny obraz, choćby twarz ukochanej osoby. Takie mozaiki gwarantują unikatowość i możemy być pewni, że nie trafimy na podobną podczas wizyty u znajomych.

Nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniego wzoru czy koloru mozaiki. Geometryczne figury, pasy, orientalne i roślinne motywy, a nawet postacie komiksowe czy słynna mozaika układająca się w twarz Napoleona fabryki Bisazza, pozwalają na wyszukanie tej najbardziej pasującej do klimatu wnętrza.

Mozaiki stosuje się głównie na wszelkiego rodzaju zaokrągleniach i łukach, a także na obudowach półokrągłych wanien. Doskonały efekt otrzymamy dzięki położeniu mozaiki pod prysznicem – zwykle ściany są w tym miejscu puste, dlatego zaakcentowanie mozaiką ożywi tę część wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że jest to najbardziej wilgotne miejsce w całej łazience i dlatego utrzymanie jej w czystości jest o wiele trudniejsze ze względu na dużą ilość fug.

Dzięki mozaice uzyskujemy efektowny motyw na ścianie, który ożywia całość pomieszczenia. Zwłaszcza w trakcie szarej i ponurej jesieni odrobina kolorów i życia w łazience na początek dnia na pewno nie zaszkodzi