Firma Litracon postarała się o to, by urozmaicić surowy beton i nadać mu nowe cechy. Ze współpracy z projektantem Áronem Losonczim powstała jedo transparentna odmiana. To paradoksalnie brzmiące połączenie dostępne jest na rynku już od kilku lat. Zestawienie dwóch kompletnie przeciwstawnych cech uzyskano, łącząc beton ze światłowodami. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od produktu, który jest powszechnie wykorzystywany – światłowody stanowią jedynie 4 proc. jego składu.

Reklama

Włókna optyczne biegną równolegle pomiędzy zewnętrznymi powierzchniami każdego bloku, tworząc pewnego rodzaju matrycę. Przewodzą one promienie słoneczne bez dużej straty światła do 20 m. Produkuje się go w postaci bloków lub paneli budowlanych, a jego skład nie stanowi bariery przed budową nawet ścian nośnych, gdyż włókna szklane nie mają wpływu na jego wytrzymałość.

Podłoga ze skóry

Kolejnym elementem wystroju wnętrz, który z pewnością doda im nieco oryginalności, jest skórzana podłoga.

Niewielu osobom przyszłoby do głowy, że tego typu materiał można wykorzystać na posadzkach, ale dzięki odpowiedniej obróbce jest równie trwały jak jego drewniane odpowiedniki. Produkt kanadyjskiej marki Torlys dostępny jest w 12 wzorach i wytwarza się go w dwóch formatach – deski oraz kwadratowej płytki.

Warstwa sprasowanej skóry malowana jest pięcioma warstwami lakieru akrylowo-ceramicznego. Rdzeń płytki wykonany jest z włókna drewnianego, korkowe podłoże natomiast zapewnia większą stabilność i wyciszenie. Taka budowa zapobiega odkształcaniu i deformacji płytki oraz umożliwia stosowanie produktu we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym.

Skóra wykorzystywana na podłodze w 80 proc. pochodzi ze ścinków skupowanych z fabryk. Mocowana jest na specjalne zatrzaski, dzięki którym podczas całego okresu użytkowania może być trzykrotnie zdejmowana i układana na nowo.

Świetną atrakcją i doskonałą ozdobą – szczególnie dziecięcych pokojów – z pewnością będzie ściana pomalowana farbą magnetyczną. Jej nazwa znakomicie oddaje cechy produktu, dzięki któremu do zwykłej ściany przyklejają się magnesy. Swoje właściwości zawdzięcza cząstkom żelaza, które wchodzą w jej skład i gromadzą na pomalowanej powierzchni.

Produkt marki Unicell Poland to farba podkładowa, na którą można nałożyć każdy kolor, jaki nam się tylko zamarzy. Pokryta nią ściana staje się magnetyczną tablicą, na której można przyczepiać rysunki czy zdjęcia bez wbijania gwoździ. Można ją stosować na wszystkich powierzchniach przystosowanych do malowania farbami akrylowymi, nie wyłączając ścian cementowych, murowanych, płyt gipsowych i gipsowo-kartonowych oraz tynków.

Ekologiczne mycie

Reklama

Kolejna propozycja z pewnością zainteresuje zarówno ekologów, jak i właścicieli małych łazienek. Marka Roca posiada w swojej ofercie urządzenie, które łączy umywalkę oraz toaletę. Washbasin+Watercloset (W+W) – tak nazwano produkt autorstwa Gabriele i Oscara Buratti, designerów Battiston Architects – pozwala zaoszczędzić do 25 proc. zużycia wody. Zawdzięcza to systemowi, który wykorzystuje zużytą w umywalce wodę do napełniania zbiornika w toalecie. Specjalny system, w który urządzenie jest wyposażone, oczyszcza wodę oraz zabija nieprzyjemne zapachy i bakterie.