Wygodę i praktyczność gabinetu determinują trzy elementy: biurko, krzesło i właściwa organizacja przestrzeni do pracy. Kluczowym meblem jest biurko. Jego wielkość należy dostosować do wielkości pokoju, ale i do naszych potrzeb. Na pewno na biurku powinien zmieścić się komputer, a w jego pobliżu drukarka, skaner czy inne potrzebne nam sprzęty, z których często korzystamy.

Reklama

Na drobne przybory biurowe: czyste kartki, linijki czy długopisy, najlepsze są szuflady, więc przy kupnie biurka zwróćmy uwagę na ich liczbę i rozmieszczenie. W sytuacji gdy biurko zastąpimy stołem, sprawdzi się wyposażony w kółka kantorek z szufladami, który możemy wsunąć pod stół.

Nieoceniony jest wygodny fotel, zwłaszcza jeśli spędzamy dużo czasu przy komputerze. Takie krzesło do pracy powinno mieć podłokietniki, regulowane oparcie i wysokość siedziska. Sprawdzają się krzesła obrotowe na kółkach, które pozwalają sięgnąć po oddalone materiały bez wstawania.

Przy planowaniu gabinetu powinniśmy się zastanowić, ile miejsca potrzebujemy na przechowywanie dokumentów, segregatorów itp., tak aby przewidzieć liczbę regałów i półek czy szuflad na tego typu materiały. Miejsce pracy dobrze jest zorganizować w taki sposób, żeby w zasięgu ręki znalazło się wszystko, co może być nam potrzebne.Dobrym wyjściem jest więc np. powieszenie półek nad biurkiem. Nie zapomnijmy też o dobrym oświetleniu. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy ustawić biurko pod oknem. Pozwoli to wykorzystać naturalne światło w ciągu dnia. Dodatkowo na biurku powinna znaleźć się lampa – dla praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych – odwrotnie.

Wiedząc, jaki będzie finalny układ mebli, warto od razu zadbać o to, aby była pod biurkiem wystarczająca liczba gniazdek dla wszystkich sprzętów czy oświetlenia. I kolejna istotna rzecz: im więcej mamy różnego rodzaju urządzeń, tym więcej metrów kabla będzie nam się motać pod biurkiem. Aby tego uniknąć, a raczej zminimalizować bałagan, warto kupić specjalne rurki albo kolorowe designerskie pudełka, w których można schować kable, rozdzielacze i zasilacze.

Gabinet, jak każde inne pomieszczenie, możemy zaprojektować tak, aby dobrze nam się w nim pracowało. Dlatego kolory ścian powinniśmy wybierać zgodnie z naszymi preferencjami. Możemy też wygospodarować miejsce na rośliny, kwiaty czy ulubione zdjęcia najbliższych. Dobrze jeśli jest też miejsce na małą kanapę lub wygodny fotel, w którym można się zrelaksować i na chwilę oderwać od pracy lub posłuchać muzyki.