Bardzo mocnym trendem jest nadanie łazience charakteru pokoju kąpielowego. Współcześnie jest ona miejscem relaksu, w którym spędza się więcej czasu niż niegdyś. Pomieszczenie staje się większe, bardziej designerskie i nastrojowe. Łazienka może się stać niemal domowym SPA, miejscem na różnego rodzaju rytuały, które oczyszczają ciało i pozwalają się zrelaksować. Możemy poddać się w niej aromaterapii, a nawet koloroterapii, dzięki np. deszczownicom z w montowanym oświetleniem, które zmienia kolor.

Reklama

Często łączy się łazienkę z sypialnią, by jeszcze bardziej powiększyć przestrzeń. W tego typu rozwiązaniach warto pamiętać, aby oddzielić pod pomieszczenia toaletę i zapewnić komfort korzystania z niej. Nawet do małych łazienek producenci proponują minisauny i baterie prysznicowe, które oprócz słuchawki mają zapewniającą odprężenie deszczownicę. Producenci wyposażenia łazienek dostrzegają zachodzące zmiany i oferują coraz więcej możliwości wykończenia.

Łazienka urządzona w historycznym stylu sprawdza się w kamienicach lub stylizowanych budynkach, w których nie wygląda obco. Doskonałym uzupełnieniem klasycznego salonu kąpielowego są sztukaterie i drewniane okna. W jego wnętrzu sprawdzą się kwiaty, świece, parawan czy szezlong. Miłośnicy stylu klasycznego doskonale odnajdą się w ofercie takich marek jak: Devon & Devon, Lefroy & Brooks, THG Paris.

Dwie ostanie marki zapewnią przepych i luksus. Oferują baterie z kryształami Lalique, wykorzystują drogie materiały: złoto, onyks, kamienie szlachetne i półszlachetne. W przypadku firmy Devon & Devon wanny, umywalki, sedesy, krany i bidety odwołują się do stylu angielskiego z początki XX w.

Na przeciwnym biegunie jest nowoczesny design. Tego typu łazienka pasuje do nowoczesnego wnętrza, ale może też być świetnym przełamaniem stylu w klasycznie urządzonym mieszkaniu. Warto podkreślić, że o ile nowoczesna łazienka sprawdzi się w tradycyjnym wnętrzu, to nigdy na odwrót! Zatem, nigdy tradycyjna łazienka nie będzie się dobrze komponowała się z wnętrzem nowoczesnym.

Doskonałym przykładem nowoczesnego designu łazienki jest oferta włoskiej marki Antonio Lupi. Firma ta podniosła akcesoria łazienkowe do poziomu nie tylko zaawansowanego stylistycznie, ale też technologicznie. Przykładem na to może być wanna Baia, którą zaprojektował znany architekt Carlo Kolombo, a która wykonana jest z materiału Cristlplant.Bardzo modne są ostatnio wolno stojące urządzenia w łazienkach. Mowa tutaj nie tylko o wannach. W modzie są wolno stojące baterie, otwarty lub delikatnie odgrodzony taflą szkła prysznic. Coraz częściej spotyka się też umywalki wykonane z naturalnego kamienia (marmur, onyks), również w wersji wolno stojącej, wykute z jednego bloku kamienia. Bateriom nadaje się bardziej techniczny wygląd i mogą nawet kojarzyć się z elementami fabrycznymi. Dopełnieniem takich urządzeń będą minimalistyczne i dobrze wykonane meble łazienkowe. Niektóre są lakierowane także od wewnątrz, aby zabezpieczyć je przed wilgocią.

Zarówno w przypadku łazienek klasycznych, jak i nowoczesnych silnym trendem jest wprowadzanie kamienia naturalnego, który ma nawet lepsze właściwości antypoślizgowe niż gres. Kamień ten pojawia się w dużych formatach na ścianach i podłogach. Odchodzi się jednak od wykładania nim wszystkich powierzchni. Kamienne okładziny stosuje się wyłącznie tam, gdzie jest kontakt z wodą. Inne powierzchnie mogą być malowane specjalnymi farbami do łazienek, a w niektórych miejscach można zastosować można tapetę. Wszystko to sprawia, że łazienka nabiera salonowego stylu.