Zadanie to ułatwi nam temat przewodni pokoju. Najlepiej odwołać się do marzeń i zainteresowań dziecka, wówczas hobby narzuci odpowiednią dla siebie kolorystykę. Jeśli nasz mały mężczyzna fascynuje się życiem prehistorycznych gadów, ściany możemy pomalować w kilku odcieniach zielonego koloru i zestawić go z miodowym żółtym. Pamiętajmy również o zapewnieniu odpowiednich dodatków, na przykład naklejki na ścianę w kształcie dużych egzotycznych liści czy też nawet dinozaurów.

Reklama

Często ciekawym tematem dla chłopców są podróże. Od najmłodszych lat możemy wprowadzać małego wędrowca w świat niezwykłych zakątków. Najlepszymi dodatkami do takiego pokoju będą między innymi mapa świata, globus, zdjęcia ciekawych miejsc, pamiątkowe fotki z rodzinnych podróży.

Kolejnym tematem może być żeglarstwo lub życie podwodnych zwierząt. Oba tematy łączy woda, więc kolory, które powinny dominować, to niebieski połączony z bielą, turkusem, lazurem lub morskim. Pokój zostanie utrzymany w spokojnej tonacji, kolor niebieski uspokaja, wycisza wewnętrznie, dodatkowo kojarzy się z niebem, a więc z wolnością i lekkością, błękity również powiększają optycznie pomieszczenia. Inną ciekawą propozycją może być pokój małego kierowcy czy też mechanika samochodowego.

Pomysłów jest bardzo dużo: pokój dla małego astronauty, miłośnika zwierząt, pilota samolotu. Wystarczy zaobserwować, co wzbudza w dziecku ciekawość, jakie ma zainteresowania, a gama kolorystyczna pokoju sama ujawni nam się na zasadzie skojarzeń.

Dzieci dość często jednak zmieniają swoje zamiłowania. W takim wypadku możemy się zdecydować na uniwersalną kolorystykę. Przyjęło się, że pokoje dla chłopców malujemy w ciemniejszych kolorach niż pokoje dziewczynek. Nie oznacza to jednak, że nie możemy użyć pastelowych odcieni. Unikajmy jednak mocnych, kontrastowych zestawień. Najodpowiedniejsze kolory to ciepły zielony połączony z żółtym lub pomarańczowym, niebieski w połączeniu z szarym, białym lub granatowym oraz ciepłe beże. Pokój powinien być wygodnym, pewnym i bezpiecznym miejscem do zabawy, nauki i odpoczynku.

Nie zapominajmy też o umiarze w dodatkach. To, co dla rodziców jest ciekawe i oryginalne, dziecku może wydawać się straszne. Niekiedy dziecięca fantazja jest powodem niemiłych doświadczeń, na przykład sennych koszmarów. W takich sytuacjach pomocne będą lampki nocne dające delikatną poświatę lub stopniowo zmniejszające natężenie światła. Starannie dobrane dekoracje oraz zadbanie o najmniejsze szczegóły sprawi, że pomieszczenie nabierze niecodziennego uroku, a nasze dziecko dobrze zapamięta swój dziecięcy pokoik na długie lata.