Przedpokój bardzo często występuje jako część głównego pomieszczenia, np. pokoju, salonu czy też kuchni. Należałoby więc przy jego urządzeniu kierować się podobną myślą przewodnią, która towarzyszyła kreowaniu całości wnętrza.

Często przedpokoje traktowane są przez planujących swoje wnętrza nieco po macoszemu, nie poświęca się im zbyt wielkiej uwagi. Po urządzeniu całości mieszkania okazuje się jednak, że był to duży błąd, ponieważ to właśnie przedpokój jest wizytówką domu i decyduje o pierwszym wrażeniu zaraz po przekroczeniu progu.

Podstawowe warunki dla stworzenia funkcjonalnego przedpokoju to: wytrzymała podłoga – tu zwłaszcza w naszym klimacie wchodzimy w mokrych, zabłoconych butach – dlatego dobrze sprawdzają się takie materiały, jak naturalny kamień, płytki gresu bądź terakoty.

Przedpokój powinien mieć dobre oświetlenie w dzień i w nocy. Często stosowane są w nim podwieszane sufity z mocnym światłem halogenowym oraz oświetlenie wewnątrz szaf wnękowych, garderób czy pawlaczy. Najważniejszą zaletą funkcjonalnego pomieszczenia jest dobre urządzenie miejsc do przechowywania ubrań, butów, torebek, czapek parasoli i kluczy.


Planując meble, należy maksymalnie wykorzystać jego powierzchnię, zabudowując wnęki pod szafy wnękowe, a ruchome meble projektować tak, żeby po podniesieniu ich siedzisk wykorzystać dodatkowe miejsca na akcesoria do butów, siatki na zakupy czy smycze.

Podwieszane szafki i pawlacze powracają znowu do łask zwłaszcza w małych mieszkankach, gdzie liczy się każdy centymetr. Przedpokój bywa często wykorzystywany do składowania przedmiotów, które bądź nie mają własnych miejsc w domu, bądź zostają usunięte z innych pomieszczeń, co korzystnie wpływa na wygląd tych ostatnich. Trzeba przecież gdzieś umieścić sprzęt sportowy, gazety, pudła, buty zimowe, słoiki czy zakupione w nadmiernej ilości towary spożywcze. Na te wszystkie produkty również powinno znaleźć się dobrze wygospodarowane miejsce.

Wbudowane szafki i półki mogą nadać pomieszczeniu ciekawy wygląd. Dobrze oświetlone są dobrym miejscem na eksponowanie obrazów, zdjęć czy innych zbiorów domowników. Pamiętajmy również, że lustra umieszczone w zaplanowanych miejscach optycznie powiększą przestrzeń. Lustra i fronty szaf wykonane z lakierowanej, błyszczącej płyty mdf w kolorze ścian sprytnie ukryją szafy i nie przytłoczą ciasnego wnętrza.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem w przedpokoju jest umiejscowienie małej komody czy stolika, na którym można trzymać listy, klucze czy odkładać gazety, portfel i telefon zaraz po wejściu do mieszkania czy domu. Planując wszystkie opisane funkcje, nie zapominajmy jednak o tej podstawowej, którą ma pełnić to pomieszczenie, czyli funkcji szlaku komunikacyjnego.