Już dawno warunki do budowania domów jednorodzinnych nie były tak mało sprzyjające jak obecnie – przyznaje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo. I dodaje, że w warunkach wysokiej inflacji najszybciej rosnącą pozycją w kosztorysach są ceny materiałów budowlanych.

Reklama

W ubiegłym roku wzrosły one średnio aż o 18,2%. Tak dużych podwyżek nie odnotowaliśmy w ponad 30-letniej już historii naszych notowań – mówi Mariola Gala-de Vacqueret, prezes firmy Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa „Promocja”, która monitoruje ceny na rynku budowlanym w ramach wydawnictwa Sekocenbud.

Ile kosztuje budowa domu / Materiały prasowe

Co najbardziej zdrożało w 2021 roku?

Mariola Gala-de Vacqueret zwraca uwagę, że najbardziej podrożały w 2021 r.:

blachy stalowe ocynkowane płaskie – o 105,4%,

blachy stalowe trapezowe powlekane – o 76,6%,

pręty stalowe – o 68,6%,

ogrodzenia stalowe panelowe – o 47,6%,

płyty styropianowe – o 33,6%,

sklejka liściasta – o 26,1%,

płyty OSB – 52,3%.

Jak podwyżki cen na rynku materiałów budowlanych przełożyły się na koszt budowy domów jednorodzinnych?

Oceniamy, że w IV kw. 2021 r. przeciętny koszt budowy domów jednorodzinnych był o 10,5% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej – odpowiada Mariola Gala-de Vacqueret.

Z danych Sekocenbudu wynika, że także w 2018 r. mieliśmy do czynienia ze skokowym wzrostem kosztów budowy. Jednak wtedy bardziej niż w ubiegłym roku podrożały m.in. instalacje i urządzenia techniczne.

Zmiana kosztów budowy domu jednorodzinnego / Materiały prasowe

Dom domowi nierówny. Od czego zależą koszty budowy?

Marek Wielgo zwraca uwagę, że dom domowi nierówny. Koszty budowy domu zależą m.in. od kształtu bryły, powierzchni, technologii i materiałów użytych do budowy i wykończenia. W przypadku domów jednorodzinnych standardem w naszym kraju stają się budynki o bardzo niskim zużyciu energii do ogrzewania. I właśnie koszt budowy takiego domu w standardzie pod klucz, czyli z wykończeniem (w wersji podstawowej), policzyła nam firma OWEOB „Promocja”. Projekt domu opracowało wrocławskie Biuro Projektowe Lipińscy Domy. Przyjęte zostały następujące założenia:

O ile podrożały poszczególne etapy budowy domu / Materiały prasowe

dom jest wolnostojący bez podpiwniczenia, ale z poddaszem użytkowym i garażem;

powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 151,6 m kw.; natomiast 197,3 m kw. ma powierzchnia netto, czyli liczona łącznie z garażem, kotłownią i powierzchnią w pomieszczeniach na poddaszu o wysokości poniżej 1,4 metra;

dom będzie wykonany w technologii murowanej z bloczków silikatowych, a pokryty dachówką cementową;

do celów grzewczych zastosowany zostanie kocioł gazowy, który dostarczy energię także do podgrzania wody;

ważnym elementem domu jest też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Koszt wykończenia domu

W IV kw. 2021 r. na budowę i wykończenie takiego domu trzeba było wydać średnio ok. 644 tys. zł netto (bez VAT), czyli 4248 zł za m kw. powierzchni użytkowej oraz 3265 zł za m kw. powierzchni netto. Rok wcześniej budowa takiemu domu była o 10,1% niższa.

Reklama

Pamiętajmy, że jest to średnia. W poszczególnych województwach koszty mogą się różnić. Np. w województwie mazowieckim z pewnością są wyższe niż w podlaskim. W przypadku budowy prowadzonej w systemie zleceniowym przez firmę budowlaną (łącznie z dostawami materiałów) należy doliczyć jeszcze 8% stawkę VAT. Natomiast, jeśli budowa jest prowadzona systemem gospodarczym – co oznacza, że materiały kupuje inwestor – VAT (w części dotyczącej zakupu materiałów) wynosi 23%.

Materiały

Sprawdziliśmy również, które materiały mają duży, a które raczej niewielki wpływ na łączny koszt budowy. Otóż z wyliczeń Sekocenbudu wynika, że skutki ubiegłorocznych podwyżek cen odczuli zwłaszcza ci inwestorzy, którzy byli na etapie wykańczania domu na zewnątrz lub ocieplający go. Np. same elewacje podrożały w 2021 roku aż o 20%.

Ciągły monitoring cen prowadzony przez respondentów Sekocenbud na terenie całego kraju wskazuje, że trend wzrostowy może się utrzymać. Jest wiele czynników, m.in. wysoka inflacja i rosnące ceny paliw i energii, które mogą przyczyniać się do dalszego wzrostu cen materiałów – komentuje Mariola Gala-de Vacqueret.

Mieszkania i domy budowane przez inwestorów indywidualnych / Materiały prasowe

Dodaje, że obecnie wiele firm dokonuje zakupów materiałów „na zapas”, chroniąc się w ten sposób przed kolejnymi wzrostami cen.

Niestety, to powoduje, że są problemy z dostępnością niektórych materiałów – mówi Mariola Gala-de Vacqueret. I dodaje, że koszty budowy wzrosną w tym roku również z powodu rosnących zarobków w branży budowlanej.

Gwałtowny wzrost cen mieszkań

Marek Wielgo podkreśla, że w wyliczeniach nie zostały uwzględnione koszty zakupu działki i jej zagospodarowania, projektu oraz wykonania przyłączy. Tymczasem w największych miastach jest to często wydatek porównywalny z zakupem mieszkania. To dlatego domy są tam budowane na ogół w zabudowie szeregowej.

Rosną jednak nie tylko koszty budowy domów jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych, czego efektem jest gwałtowny wzrost cen mieszkań. Dla osób, które mają działkę, bo np. ją odziedziczyły albo kupiły tanio w pewnym oddaleniu od miasta, dom może być korzystniejszą alternatywą – uważa ekspert GetHome.pl.

Świadczą o tym statystyki budowlane GUS. W 2021 r. odnotował on ogromny wzrost zarówno pozwoleń na budowę domów, jak i rozpoczętych inwestycji. Ubiegłoroczny wynik jest najlepszym od co najmniej 16 lat!

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl