Skanska finalizuje właśnie rozmowy w sprawie sprzedaży kompleksu Marynarska Point na Służewcu. Na sprzedaż wystawiony jest również Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Skanska zapewnia, że odchudzenie portfela nieruchomości nie wynika z kłopotów. Jest wręcz przeciwnie. Deweloper zbiera pieniądze na kolejne inwestycje. A tych będzie niemało.

W Warszawie czeka na wbicie pierwszej łopaty kompleks Atrium South, składający się z dwóch budynków biurowych. Deweloper spodziewa się, że wkrótce dostanie warunki zabudowy dla inwestycji. Projekt składać się będzie z dwóch etapów: budynku o wysokości około 60 metrów oraz wieżowca o wysokości 150 metrów.

"Budowa pierwszego etapu inwestycji powinna się rozpocząć w I połowie 2009 roku" - mówi Katarzyna Zawodna, marketing & leasing specialist w Skanska Property Poland. Mniej zaawansowany jest natomiast projekt biurowy u zbiegu ulic Chłodnej oraz Wroniej. Deweloper planuje tam kilka budynków o łącznej powierzchni 20 tys. mkw. Najpierw przejść jednak musi przez procedurę uzyskania warunków zabudowy dla działki.

To nie koniec planów szwedzkiego dewelopera. Skanska przymierza się do zmasowanego ataku na rynki miast regionalnych. Na początku 2009 roku rozpocząć ma się wznoszenie kompleksu Silesia Business Park. Firma robi też przymiarki do inwestycji w Łodzi, Poznaniu i Gdyni. Firma ma też w planach kilka projektów w Warszawie.

A jeszcze wiosną wydawało się, że deweloper nie ma szczęścia do stołecznych inwestycji. Przez kilka lat był właścicielem dużej działki na terenie Miasteczka Wilanów. Najpierw miały powstać tam biura, później deweloper planował mieszkania. Ostatecznie jednak pozbył się wilanowskich terenów.

Chętny znalazł się w lipcu. Grunt wraz z projektem biurowym kupiła spółka Capital Park, która inwestuje na zasadach funduszu private equity środki właścicielskie oraz współpracuje ściśle z inwestującą w Europie brytyjską firmą typu private equity Patron Capital Limited. Cenę ustalono na 117 mln koron szwedzkich czyli nieco ponad 12 mln euro. Teren u zbiegu Przyczółkowej i Klimczaka Skanska kupiła 2004 roku.

Firma planowała wybudować tam kompleks biurowy Wilanów Park, w którym mogłoby się pomieścić około 34 tys. mkw. powierzchni biurowej. Podczas boomu mieszkaniowego Szwedzi zaczęli weryfikować swoje plany. Deweloper zamierzał zamienić część kompleksu w mieszkania. Plan miejscowy zakłada jednak w tym miejscu budynki o charakterze biurowo-usługowym.

Od utartego zwyczaju sprzedaży biurowca po wybudowaniu i zapełnieniu go najemcami, Skanska odeszła przy zbyciu Atrium City. Biurowiec będzie gotowy dopiero w maju 2009 roku. Szwedzi nie mieli jednak problemu ze znalezieniem chętnego, ponieważ aż 90 proc. budynku jest już wynajęte. 15 z 20 tys. mkw. powierzchni wynajęła firma Deloitte Advisiory. Biura będą mieć tam również King Sturge i Deutshe Bank. Nabywcą budynku jest niemiecki fundusz inwestycyjny Deka, który zapłacił za niego 115 mln euro.

Następny w kolejce czeka kompleks dwóch biurowców Marynarska Point. Budynki oddane w tym roku, o łącznej powierzchni 26 tys. mkw. mogą zmienić właściciela już w połowie października. Przedstawiciele Skanski milczą jednak na temat potencjalnego kontrahenta. Podobną powierzchnię do Marynarska Point ma budowany we Wrocławiu Grunwaldzki Center. Kompleks, który ma być gotowy w całości wiosną 2009 roku również został wystawiony na sprzedaż.