Hiszpanie kupili grunt przy Kolskiej w 2006 roku od firmy kosmetycznej Cussons, która miała tam swój magazyn. Przed deweloperem, który znany jest na zachodzie z renowacji starych kamienic stoi nie lada zadanie.

Zamiast przywrócić do życia zaniedbany budynek będzie musiał się zmierzyć ze stereotypem ulicy, która kojarzy się przede wszystkim z izbą wytrzeźwień.

Hiszpanie są jednak przekonani, że lokalizacja osiedla Restaura Kameralna to atut, a nie wada.

"Rejon ten jest bardzo dobrze skomunikowany, a umieszczenie budynków kilkaset metrów od Okopowej zapewni mieszkańcom spokój" - przekonuje do lokalizacji Paweł Augustyn, dyrektor Restaury w Polsce.

Przyszli mieszkańcy mogą też liczyć na otoczenie zieleni. Teren wokół osiedla porośnięty jest starodrzewiem.

Lokalizacja ma też i swoje wady. Po drugiej stronie ulicy Kolskiej zlokalizowana jest izba wytrzeźwień, a od zachodu Cmentarz Żydowski i zabudowania wojskowe. Od Okopowej osiedle odgradza działka miejska, na której znajdują się zniszczone budynki. Teren ten od kilku lat jest przeznaczony do sprzedaży.

Przedstawiciele Restaury nie wykluczają, że byliby zainteresowani jego zakupem. Bezpośrednio od Okopowej mógłby powstać biurowiec, a wewnątrz działki budynki mieszkalne.

Już niedługo Hiszpanie będą mogli spróbować swoich sił w walce o tę działkę. Miasto zapowiada, że jeszcze wiosną planuje wystawić ją na przetarg. Na razie deweloper skupia się na zagospodarowaniu ziemi, którą kupił przed dwoma laty.

Według projektu przygotowanego przez pracownię Architecture, powstanie tam pięć budynków. Łączna powierzchnia mieszkań wyniesie 25 tys. mkw. Usytuowanie zabudowań na działce ma przypominać meandrującą rzekę.

Pod budynkami znajdą się garaże na 456 aut. Nie będą one zajmować całej powierzchni działki. Takie rozwiązanie umożliwi zasadzenie na terenie osiedla dużych drzew. Z terenu wyłączony zostanie również ruch kołowy. Wjazdy do garaży zaplanowano od Kolskiej.

Po ukończeniu budowy osiedla deweloper planuje się zabrać za samą ulice i uczynić ją bardziej przyjazną dla mieszkańców. Pięć z siedmiu budynków przeznaczono wyłącznie na mieszkania. W dwóch ulokowanych od strony Kolskiej znajdą się też powierzchnie o charakterze usługowym.

Wszystkie gmachy będą miały pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, na której oprócz miejsc postojowych wygospodarowano miejsce na komórki lokatorskie.

Na elewacji budynków pojawią się materiały ceramiczne, tynk i duże, dochodzące do 2,5 metra wysokości, okna. W sumie deweloper zaplanował budowę 385 lokali, z których ponad połowę stanowić będą mieszkania dwupokojowe.

Inne lokale będą mieć od jednego do czterech pokoi. Powierzchnia mieszkań waha się w przedziale od 37 do 127 mkw. Większość z nich będzie miała balkony a niektóre tarasy dochodzące do 60 mkw. Mieszkańcy parterów mogą liczyć na niewielkie ogródki.

Lokum przy Kolskiej nie będzie jednak na każdą kieszeń. Aby można tam zamieszkań trzeba się liczyć z wydatkiem od 10 do 12 tys. zł za mkw. plus 32 tys. złotych za miejsce w garażu podziemnym. Ceny są stawkami netto, co oznacza, że doliczyć trzeba do nich 7 proc. VAT. Deweloper zapewnia, że pokryje za klientów koszty zakupu lokali czyli np. opłaci notariusza.

Sprzedaż mieszkań Restaura powierzyła firmie Knight Frank. Deweloper negocjuje również umowę z generalnym wykonawcą, który będzie miał dwa lata na ukończenie budowy. Ukończenie osiedla przewidziano na lato 2010 roku.

































Reklama