Jakość życia na topie

Trójmiasto na stałe trafiło już na mapę najatrakcyjniejszych lokalizacji w tej części Europy, regularnie rywalizując o inwestycje sektora usług dla biznesu z największymi ośrodkami w kraju. Na znaczeniu zyskały wyjątkowe uwarunkowania, jak dostęp do morza i jakość życia, które, jak się okazuje, dla inwestorów są coraz silniejszym argumentem.

- Jakość życia i lokalizacja bezpośrednio nad morzem to obecnie jeden z naszych głównych atutów w rozmowach z inwestorami. Nawet jeśli dostęp do kadry czy rynku biurowego są porównywalne w regionach, to zdecydowanie wygrywamy atrakcyjnością położenia i pozabiznesową ofertą, które dla rozwoju firmy są dzisiaj równie ważne. Do Trójmiasta znacznie łatwiej jest bowiem ściągnąć niezbędną, specjalistyczną kadrę, niż do wielu innych dużych aglomeracji w Polsce – komentuje Marcin Grzegory z Invest in Pomerania.

Dlatego pomimo niekorzystnych prognoz demograficznych dla Polski, Pomorze, jako jedno z nielicznych województw z dodatnim saldem migracji ma szansę odczuć negatywne trendy w mniejszym stopniu niż inne regiony Polski.

Sektor w liczbach

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba centrów BPO/SSC oraz IT podwoiła się. Według aktualnych danych na Pomorzu pracuje w nich obecnie ponad 21 tys. pracowników skupionych w 112 centrach liczących co najmniej 10 pracowników (przy średniej zatrudnienia nieco ponad 130 osób). Około 60% spośród wspomnianych centrów zajmuje się głównie lub wyłącznie różnymi formami usług IT. Ponad 100 centrów w Trójmieście obsługuje procesy w języku angielskim, 20 oferuje usługi po niemiecku, 14 po szwedzku, 13 po norwesku i duńsku, a 12 po rosyjsku. Absolutnym liderem w dziedzinie ilości obsługiwanych języków jest ogromne Centrum Doskonałości Thomson Reuters obsługujące 33 języki (najwięcej w Polsce i w tej części Europy). Ostatnie lata stoją pod znakiem dywersyfikacji działalności centrów, firmy eksportują do nich coraz bardziej zaawansowane i trudne procesy (także wrażliwe i strategiczne). Kraje pochodzenia kapitału to niezmiennie kraje nordyckie, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia, ale nade wszystko Stany Zjednoczone. Najlepszym tego przykładem jest inwestycja amerykańskiego banku inwestycyjnego, State Street, którego biuro mieści się w kompleksie Alchemia w Gdańsku, a zatrudnienie w nim znaleźć ma nawet ponad tysiąc osób.

Inne

Uczelnie kształcą kadrę

Tak dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu nie byłby możliwy, gdyby nie wysoko wykwalifikowana kadra dostępna na lokalnym rynku. Na ponad 20 uczelniach wyższych w Trójmieście kształci się obecnie blisko 90 tysięcy studentów. Co roku na rynek pracy wchodzi więc kilkanaście tysięcy absolwentów. Na największej z uczelni, Uniwersytecie Gdańskim kształci się obecnie ponad 30 tysięcy studentów (na wszystkich kierunkach i poziomach). Co ciekawe, kampus UG znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rozbudowywanych kompleksów biurowych Alchemia i OBC, w których swoje siedziby zlokalizowanych ma wiele firm sektora BPO/SSC czy IT. Część z absolwentów znajdzie w nich na pewno zatrudnienie bezpośrednio po zakończeniu studiów, a może nawet w trakcie. Bezpośrednie sąsiedztwo uczelni i biznesu daje też pole do wspólnych i coraz liczniejszych inicjatyw mających na celu integrację obu środowisk. Jedną z nich (o nazwie Giganci ściągają do Trójmiasta) zainicjowała jakiś czas temu firma Torus, deweloper Alchemii. Akcja polegała m.in. na przybliżaniu studentom lokalnych uczelni charakteru międzynarodowych firm ulokowanych w kompleksie.

Biurowy motor

Firmy sektora usług dla biznesu to główny najemca nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce, także w Trójmieście. Nowe inwestycje i rozwój centrów napędza więc rozwój rynku biurowego, co doskonale odzwierciedlają liczby. Według danych agencji doradczej Cushman & Wakefield 2011 roku podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosiła nieco ponad 317 tys. mkw., a w ciągu następnych 5 lat powiększyła się dwukrotnie. W pierwszej połowie 2016 roku zasoby powierzchni osiągnęły już poziom ok. 630 tys. mkw., a deweloperzy nie zwalniają tempa. W trakcie budowy jest m.in. trzeci etap wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia.

Trzeci etap Alchemii będzie najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem kompleksu z powierzchnią typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. mkw. i całkowitą powierzchnią najmu blisko 39 tys. mkw.. Jego cechą charakterystyczną będzie również pieszy pasaż handlowo-usługowy. Pierwsi najemcy lokali biurowych i usługowo-handlowych wprowadzą się do budynku w III kwartale 2017 roku, niezwłocznie po otrzymaniu przez nas prawomocnego pozwolenia na użytkowanie obiektu – komentuje Maciej Brożek, Pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus.

Oprócz wspomnianej już firmy State Street, w kompleksie Alchemia swoje siedziby mają m.in. takie marki, jak Wipro, Alexander Mann Solutions, Dynatrace, Kemira czy Cognizant.