Co czwarty młody Europejczyk dzieli mieszkanie z rodzicami. Dwie trzecie z nich to mężczyźni.
Reklama
Najtrudniej usamodzielnić się młodym mężczyznom i kobietom z nowych krajów członkowskich Unii. Na przykład W Chorwacji pod wspólnym dachem z rodzicami żyje 65,4 proc. osób w wieku 25 – 34 lat. A ponad połowa osób w tej grupie wiekowej korzysta z domu czy mieszkania matki i ojca w Grecji, na Słowacji, Malcie i w Bułgarii.
Inaczej sytuacja wygląda w bogatych krajach starej Piętnastki. W Danii, Szwecji, Norwegii czy Finlandii odsetek osób bez samodzielnego mieszkania nie przekracza 5 proc.
Jak wynika z analizy danych, przyczyną tego stanu wcale nie jest brak pracy – większość młodych ludzi w nowych krajach UE pracuje na etatach bądź dorywczo. Problemem jest trudniejszy dostęp do kredytów w związku z niższymi zarobkami i wysokie ceny najmu oraz kupna nieruchomości.
Polska, jeśli chodzi o odsetek nieusamodzielnionych młodych ludzi, znajduje się trochę powyżej średniej dla krajów nowej Unii. Nie jest to jednak powód do zadowolenia – wyjaśnia Bartosz Turek, analityka rynku nieruchomości w Home Broker, autor analizy. W mojej ocenie państwo powinno zaproponować rozwiązania, które pomogłyby młodym ludziom zdobyć pierwsze własne mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem były kiedyś kasy mieszkaniowe – oszczędzając w nich, można było pewną kwotę odliczyć od podatku.
Reklama
Zgodnie z szacunkami Home Broker singiel, który chciałby w dużym mieście wynająć kawalerkę, musiałby na ten cel przeznaczyć prawie połowę dochodu. Jeszcze gorsza sytuacja może mieć miejsce w przypadku chęci zakupu nieruchomości. Biorąc pod uwagę statystyki GUS, można dojść do wniosku, że przynajmniej jednej czwartej Polaków nie stać na zakup mieszkania – uważa analityk.
W przypadku osób młodych sytuacja może być jeszcze gorsza, ponieważ relatywnie mniej zarabiają. Jak wynika z badania poziomu wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w 2011 r., osoby w wieku 26 – 30 lat zarabiają przeciętnie 3,3 (kobiety) do 4 tys. zł (mężczyźni) miesięcznie. W przedziale wiekowym 36 – 40 lat średnie zarobki wynoszą odpowiednio 4,1 i 5,5 tys. zł miesięcznie.