To z żaków żyje znaczna część najmujących mieszkania. Są oni w tej materii doświadczeni i wiedzą, jak dobrze zadbać o własne interesy. Nieco inaczej sprawa wygląda ze studentami, zwłaszcza tymi, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z życiem akademickim. Oni najczęściej uczą się na własnych błędach, ale to nie znaczy, że nie ma sposobów, aby uniknąć przynajmniej części z nich.
Nie płać za adresy
Od lat na rynku funkcjonują podmioty, które pobierają opłaty nie za znalezienie lokum, ale za przedstawienie listy adresów nieruchomości do wynajęcia.
- Pamiętajmy, aby unikać firm, które pobierają od nas z góry opłatę za usługę znalezienia pokoju lub mieszkania. Nie jest to uczciwa praktyka. Prowizja od znalezienia lokum powinna być pobrana dopiero w momencie podpisania umowy o wynajem z właścicielem - radzą eksperci serwisu Otodom.pl.
Dokładnie obejrzyj
Oglądając mieszkanie, które chcemy wynająć, zwróćmy uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ważne jest usytuowanie pokoju, w którym będziemy mieszkać. Zwróćmy uwagę na to, czy okna nie wychodzą na ruchliwą ulicę. Nawet jeśli jest to wysokie piętro, przy otwartym oknie będzie słychać ha- łas jeżdżących samochodów. Zorientujmy się, kto mieszka w tej samej klatce i kto będzie naszym bezpośrednim sąsiadem.
Jeśli nie wynajmujemy mieszkania ze swoimi znajomymi, powinniśmy poznać współlokatorów, dowiedzieć się, co studiują i w jakim trybie, czy pracują, wyjeżdżają na weekendy. Dobrze jest mieszkać z osobami, które prowadzą podobny tryb życia, mają podobne podejście do utrzymania czystości i prawa własności. Zanim podejmiemy decyzję, przejdźmy się po okolicy, aby sprawdzić sąsiedztwo, dostępność infrastruktury usługowo-handlowej i bliskość komunikacji miejskiej.
Dla wynajmujących mieszkanie w cztery lub więcej osób znaczenie powinna mieć liczba łazienek. Istotna jest również odpowiednia wielkość kuchni i jej wyposażenie - np. czy jest mikrofalówka, a także jak duża jest lodówka. Pamiętajmy, aby upewnić się, czy wynajmowane mieszkanie zawiera sprzęty znajdujące się w nim podczas oględzin. Aby uniknąć nieporozumień w czasie wyprowadzki, warto w momencie przygotowania umowy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wymienione będzie wyposażenie mieszkania oraz stopień jego technicznego zużycia.
Jeśli np. poruszamy się rowerem, zadbajmy o dostęp do pomieszczenia gospodarczego lub możliwość korzystania z piwnicy. A jeśli posiadamy samochód, dopytajmy, jak wygląda sprawa z miejscami parkingowymi. Jeśli w mieszkaniu nie ma dostępu do internetu, upewnijmy się, czy można założyć łącza - nie wszyscy właściciele się na to zgadzają. Jeśli nie dzielimy mieszkania z innymi studentami, a wynajmujemy pokój np. u rodziny, dopytajmy na początku, czy właściciele nakładają jakieś ograniczenia w korzystaniu z kuchni, łazienki, urządzeń w domu, godzin wejścia i zapraszania gości.
Umowa to podstawa
Wynajmując mieszkanie albo pokój, nie należy mieć oporów przed zawarciem umowy. Najemca powinien wręcz nalegać na podpisanie takiego dokumentu, który będzie chronił jego interesy. Im więcej szczegółów dotyczących warunków wynajmu znajdzie się w niej, tym lepiej. Jeżeli nie korzystamy z po- średników, a nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z takim dokumentem, możemy skorzystać z gotowych wzorów umów najmu do pobrania np. z internetu. Analitycy Otodom.pl. radzą też, aby unikać wpłacania zaliczki za mieszkanie lub pokój przed podpisaniem umowy, w celu rezerwacji. Pod żadnym pozorem nie wpłacajmy zaliczek przed obejrzeniem lokalu.
Ech, te rachunki...
W umowie powinna być określona kwota opłaty za wynajem.
Przy wynajmowaniu mieszkania warto sprawdzić, czy przypisane jest do niego miejsce postojowe
Ustalając miesięczną stawkę, warto określić, co on zawiera, np. czy kwota podana przez właściciela obejmuje czynsz, oraz co wliczane jest w czynsz (czy woda jest na ryczałt, czy w mieszkaniu zamontowane są liczniki?). Należy też ustalić wszystkie dodatkowe opłaty i dowiedzieć się, ile mniej więcej mogą wynieść. Warto więc poprosić właściciela o przedstawienie dotychczasowych rachunków za media. Trzeba też dowiedzieć się, w jaki sposób ogrzewana i rozliczana jest woda oraz całe mieszkanie - np. ogrzewanie elektryczne jest dużo droższe.
Aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości, należy pamiętać o spisaniu i zawarciu w umowie stanu liczników prądu, gazu i wody w momencie wprowadzania się do mieszkania. Należy się też dowiedzieć, czy jest wymagana kaucja i jakie są warunki jej zwrotu. Zanim podpiszemy umowę, bardzo ważne jest również, aby ustalić, kto jest odpowiedzialny za naprawę wszelkich występujących w czasie najmu usterek oraz kto za nie zapłaci. Jeśli chcemy odświeżyć mieszkanie, ustalmy, czy właściciel życzy sobie tego oraz czy ma jakieś obostrzenia co do zakresu prac, albo np. koloru ścian, a także kto będzie ponosił koszty remontu.