W dużych polskich miastach cudzoziemcy w latach 2006-2010 kupili 6,9 tys. mieszkań, z czego w Warszawie 3,8 tys., w Krakowie 1,5 tys., we Wrocławiu 617, w Poznaniu 566, a w Gdańsku 389 - wynika ze środowych informacji agencji Emmerson.

Reklama

Według analityków agencji, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej widać wzrost zainteresowania obcokrajowców polskimi nieruchomościami, cudzoziemcy nie ograniczają się już tylko do standardowo najpopularniejszych - Warszawy i Krakowa. Goście z zagranicy zaczynają w coraz większym stopniu odkrywać także inne rejony Polski - podaje Emmerson.

Począwszy od 2006 roku największy przyrost, zarówno, jeśli chodzi o liczbę transakcji, jak i o powierzchnię mieszkań, zanotowano w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w miejscowościach położonych na północy i zachodzie naszego kraju, jak Gdynia, Szczecin.

Ceniona jest też stolica polskich Tatr - Zakopane, co roku obcokrajowcy decydują się tam na kupno od kilku do kilkunastu mieszkań.

Według analityków firmy Emmerson, obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce, bo rośnie liczba tych, którzy na stałe przenoszą się do naszego kraju, ponadto niektórzy obcokrajowcy traktują zakup mieszkania, jako długoterminową lokatę kapitału.