Na Wolę przeniesione zostanie miejskie biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, w tym służba dyżurna miasta. W tym samym budynku znajdzie się także zakład obsługi systemu stołecznego monitoringu oraz Straż Miejska. Częścią zintegrowanego stanowiska koordynacji i reagowania tych służb będzie CPR.

Reklama

– Centra powiadamiania ratunkowego są podstawowymi elementami tworzonego w kraju systemu powiadamiania ratunkowego, integrującego krajowy system ratowniczo-gaśniczy i system Państwowego Ratownictwa Medycznego, w celu realizacji zadań związanych z przyjmowaniem i obsługą zgłoszeń alarmowych, w tym wywoływanych pod numerem alarmowym 112 – mówi Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – W chwili obecnej stanowiska kierowania straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz operatorów numeru 112 mają charakter rozproszony, niezapewniający wysokiej efektywności przepływu informacji oraz obsługi zgłoszeń na oczekiwanym dla europejskiej stolicy poziomie – dodaje Ewa Gawor.

Po tym, jak CPR rozpocznie swoją działalność, nie będziemy musieli więc już kilkakrotnie powtarzać operatorom tej samej informacji, tak jak ma to często miejsce obecnie, kiedy dzwonimy pod numer 112. Informacja przekazana pierwszemu operatorowi, do którego się dodzwonimy, będzie także wyświetlana na monitorze docelowego. Kiedy w ubiegłym roku mówiono o powstaniu CPR, zakładano, iż rozpocznie działać pod koniec I kwartału tego roku. Teraz mówi się jednak o III kwartale.

– Jesteśmy na etapie kompletowania wyposażenia CPR. Trwają odbiory techniczne budynku. Następnie system, jak i cały sprzęt przejdą testy. To wszystko trwa, nie możemy sobie pozwolić na żaden błąd – mówi Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. – Kolejnym etapem będzie rekrutacja kadry pracowniczej. Sądzę, że w okresie wakacyjnym powinniśmy rozpocząć próbną działalność, na początku na terenie Warszawy. Prace prowadzone w stolicy umożliwią nam następnie sukcesywne przejmowanie kolejnych powiatów – dodaje Kozłowski. Docelowo terenem działania CPR będą (oprócz Warszawy) powiaty: nowodworski, legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, grodziski oraz warszawski zachodni.