Wieże na działce po Wojskowych Zakładach Graficznych, wieżowiec Spinaker przy ul. Prostej i kompleks biurowy naprzeciwko, do tego jeszcze wysoki gmach obok hotelu Sobieski – to wszystko od jednego dewelopera. Belgijskie Ghelamco planuje z rozmachem nowe inwestycje wzdłuż ul. Towarowej zlokalizowane na odcinku od pl. Zawiszy do ul. Grzybowskiej.
Ulica Towarowa i okolice od lat są w centrum zainteresowania deweloperów. Gdyby przynajmniej część z pomysłów weszła w fazę realizacji, mielibyśmy na bliskiej Woli aleję wieżowców rodem z Nowego Jorku bądź Dubaju. Mimo kilkunastu co najmniej propozycji przy Towarowej nadal w samotności stoi wysokościowiec wybudowany przed ponad dekadą przez Daewoo. Fantazyjne koncepcje deweloperów pozostały jak dotąd wyłącznie na papierze. Jest jeden wyjątek – projekt belgijskiego dewelopera, który właśnie rozpoczyna budowę swojej pierwszej z kilku wież w korytarzu ul. Towarowej.
Chodzi o inwestycję Spire, zlokalizowaną na byłej działce Wojskowych Zakładów Graficznych u zbiegu Towarowej i Grzybowskiej zakupionej przez Ghelamco przed pięcioma laty. Teren ten długo czekał na wbicie pierwszej łopaty. Teraz jednak prace powinny ruszyć szybko.
– Podpisaliśmy kontrakt na budowę ścian szczelinowych z firmą Soletanche. Prace już się rozpoczynają i potrwają 8 – 9 miesięcy – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor Ghelamco na Europę Centralną i Wschodnią. Zanim budynek zacznie piąć się w górę, budowlańcy wkopią się aż 55 m pod ziemię, by wylać ściany szczelinowe i zbudować parking podziemny dla 180-metrowego gmachu. Obok niego powstaną dwa bliźniacze budynki o wysokości 55 m.
Reklama
Całość będzie tworzyć kompleks biurowy o powierzchni 100 tys. mkw. z rozbudowaną częścią handlowo-usługową. – Oprócz powierzchni biurowej planujemy sklepy, kawiarnie, restauracje, przestronny dziedziniec z fontannami, a nawet żłobek, w którym osoby pracujące w kompleksie będą mogły zostawić swoje pociechy – wylicza jednym tchem Jeroen van der Toolen. Całość, którą zaprojektowała belgijska pracownia Jaspers Eyers & Partners, ma być gotowa w I połowie 2014 r.
Reklama
Ghelamco ma też pozwolenie na budowę kolejnego wieżowca na działce po zakładach graficznych. Trzydziestokondygnacyjny budynek Chopin Tower zaplanowany jest w północno-wschodnim narożniku parceli. Na razie nie będzie on jednak budowany.
– Nie sądzę, aby był to dobry moment na realizację takiego przedsięwzięcia. W Warszawie powstają już dwa wysokościowe budynki apartamentowe. Jeśli sytuacja będzie bardziej sprzyjała tego typu inwestycji, to do niej przystąpimy. Nie wykluczam również zmiany przeznaczenia budynku na hotelowo-apartamentowy, ewentualnie umieszczenia w nim części biurowej – tłumaczy dyrektor Ghelamco.
Nie powinno być natomiast trudności z szybkim rozpoczęciem budowy kolejnego kompleksu biurowego z dużą częścią handlową po zachodniej stronie ul. Towarowej, tuż obok wyjścia z metra, z którym będzie połączony. Całość o roboczej nazwie Sienna składać się będzie z dwóch budynków po mniej więcej 30 pięter oraz jednego 18-piętrowego. Gmachy połączone zostaną w dolnych częściach łącznikiem, który będzie pełnił głównie funkcje handlowo-usługowe i konferencyjne.
– Dysponujemy już warunkami zabudowy dla tej inwestycji. W przyszłym roku powinna się rozpocząć budowa pierwszego etapu – zapowiada Jeroen van der Toolen. Obejmie najniższy z budynków, który będzie miał około 10 tys. mkw. powierzchni. Cały kompleks zaplanowano na prawie 100 tys. mkw., z czego około 20 tys. mkw. zajmą handel i usługi. Projekt budynków powstał w pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego, który planuje również na sąsiedniej działce wieżę dla firmy Pro-Urba.
Tak duże nagromadzenie projektów na niewielkiej przestrzeni sprawia, że nie wszystkie będą powstawały od razu. W poczekalni Ghelamco umieściło wieżowiec Spinaker przy ul. Prostej. Po wybudowaniu będzie on miał około 50 tys. mkw. Na swoją kolej czeka też 108-metrowa wieża naprzeciwko hotelu Sobieski. Stanie ona na zakupionej przez Ghelamco parceli położonej między Al. Jerozolimskimi a ul. Grójecką.