"Dzielnica Włochy dzieli się na część okęcką i włochowską. Na Okęciu nie ma problemów z miejscami w przedszkolach. We Włochach miejsc jest ciągle za mało. Obecnie jest ich 315, po wybudowaniu przedszkola przy ul. Ryżowej przybędzie 125. Wydaje się, że powinno to zabezpieczyć aktualne potrzeby mieszkańców" - mówi Mikołaj Foks, rzecznik dzielnicy Włochy.

– Planujemy przeprowadzić inwestycję tak, żeby skończyć prace przed wakacjami w 2013 roku. Wówczas będzie można przedszkole wyposażyć i od razu udostępnić je maluchom. 27 lipca została zawarta umowa z wykonawcą, więc wkrótce należy się spodziewać rozpoczęcia budowy – dodaje Mikołaj Foks.

Nowa placówka dla najmłodszych powstanie u zbiegu ulic Ryżowej i Na Krańcu, na parceli o powierzchni 4,3 tys. mkw. Łączna powierzchnia użytkowa budynku ma wynieść prawie 1,6 tys. mkw. Przewidziano pięć oddziałów przeznaczonych dla maluchów w wieku 3 – 5 lat.

Bryła budynku przedszkola to dwa przenikające się prostopadłościany, z czego jeden jest dwukondygnacyjny (z podpiwniczeniem), zaś drugi jednokondygnacyjny (z zapleczem technicznym, sanitarnym i dydaktycznym). Przy każdej z sal dydaktycznych zaplanowano oddzielny plac zabaw dla maluchów przystosowany do danej grupy wiekowej. Dodatkowo przedszkole będzie miało także ogólny plac.

W budżecie dzielnicy są już zarezerwowane środki na budowę tego obiektu (w wysokości 6 mln zł). Zgodnie z koncepcją zagospodarowania ul. Ryżowej i terenów fortu przedszkole zostało zaprojektowane w taki sposób, aby stanowiło pierzeję architektoniczną, na którą złoży się także planowany kompleks budynków z basenem i biblioteką.