W latach 90. jak grzyby po deszczu wyrastały małe i średnie przedsiębiorstwa. Na swoje siedziby najczęściej wybierały pawilony usługowe i mieszkania. Na rynku próżno było szukać wówczas dużych powierzchni biurowych. Dziś to zamierzchłe czasy. Nowe projekty mieszkaniowe na najniższych piętrach oferują liczne lokale usługowe, a nowoczesne biurowce tworzą w największych miastach całe enklawy dla białych kołnierzyków. Wynajem mieszkań pod biura jest coraz rzadziej spotykany.

Reklama

Według szacunków Szybko.pl z blisko 15 tys. ofert wynajmu lokali biurowych zamieszczonych w portalu około 10 – 15 proc. dotyczy typowych lokali mieszkalnych. "Nie jest to więc duży odsetek, ale też nie można powiedzieć, iż taka forma wynajmu przestaje się liczyć. Jest to nadal świetna alternatywa dla niewielkich firm, przeważnie zatrudniających do 10 – 15 pracowników. Wiele takich lokali jest wynajmowanych przez kancelarie prawnicze, agencje reklamowe i PR, biura architektoniczne" - komentuje Marta Kosińska, analityk Szybko.pl. W stolicy takich ofert jest obecnie około 650. Klienci, którzy poszukują takich lokali, dzielą się na dwie grupy. Pierwszej zależy na podkreśleniu wysokiego statusu.

"Część firm poszukuje takich lokalizacji ze względów prestiżowych – wynajem w odremontowanej kamienicy w centrum Warszawy, do tego z rozpoznawalnym adresem, robi wrażenie na klientach" - zauważa Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse & Partnerzy.

Drugi segment rynku to przedsiębiorcy, którzy nad wartość wizerunkową i estetyczną przedkładają wartość 1 mkw. Pragmatycznie zakładają, że liczą się cena i dobrze skomunikowana lokalizacja. Tutaj także jest w czym wybierać. Analizując przykładowe oferty w Szybko.pl, okazuje się, że w stolicy można nie tylko 680-metrowy dom na Bemowie za 20 tys. zł miesięcznie, ale licząca 30 mkw. kawalerkę na Lwowskiej za 1200 zł ma miesiąc. Dużo zależy także od działalności, jaką prowadzi firma. Według agencji wiele zapytań dotyczy peryferyjnych dzielnic, co związane jest z potrzebą np. połączenia funkcji biurowej z magazynową lub redukcją kosztów wynajmu.

"Firma usługowa może wybrać na centralę centrum, ale backoffice, który niekoniecznie musi mieć stały kontakt z klientami, ekspediuje w tańsze lokalizacje" - tłumaczy Marcin Jańczuk. Okazuje się, że alternatyw nie brakuje, i nie chodzi tu wyłącznie o parki biznesowe. Analitycy portalu OtoDom.pl wzięli pod lupę możliwość wynajmu lub kupna biura w lokalu użytkowym.

"Średni koszt wynajmu 1 mkw. lokalu użytkowego w Warszawie, oferowanego w serwisie od początku roku, kształtował się na poziomie 69 zł miesięcznie. W luksusowych budynkach w centrum Warszawy ceny sięgają jednak nawet kilkuset zł za 1 mkw. powierzchni. Lokalizacja, standard budynku, jego wykończenie oraz obecność innego rodzaju lokali niż biurowe w danym budynku mają znaczący wpływ na wysokość ceny wynajmu" -mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości OtoDom.pl. Według danych portalu od początku tego roku do połowy kwietnia pojawiło się blisko 8,5 tys. ofert sprzedaży i 35 tys. ofert wynajmu.

"Mieszkania wciąż stanowią dużą część nieruchomości oferowanych na sprzedaż lub wynajem firmom, jednak ujawnia się tendencja zmniejszania się ich udziału w rynku lokali użytkowych" podsumowuje Przemysław Kotwicki.