Osoby, które zdecydują się na zakup nieruchomości właśnie w tej okolicy, powinny mieć jednak na uwadze, że obydwie miejscowości należą do najmniejszych podwarszawskich rynków. Dla kupujących to wyzwanie, ponieważ powstają tam raptem dwie, trzy nowe inwestycje rocznie. Większość projektów to domy w zabudowie segmentowej lub wielorodzinnej. Zatem łącznie na sprzedaż trafia niespełna 100 lokali.

Reklama

Na terenie Otwocka i Józefowa swoje osiedla budują głównie deweloperzy: Hirny BD, PB Stocki, Novum Management oraz Jankowski Pulchny. Średnie ceny nieruchomości wynoszą 5 – 6 tys. zł za 1 mkw. Podobne stawki obowiązują np. w Ząbkach. Tam jednak próżno szukać walorów, jakie do zaoferowania mają Józefów i Otwock. To niewielka kwota, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę Konstancin-Jeziorną.

Z racji zielonych terenów i willowej zabudowy miejscowości są często porównywane. Jednak w Konstancinie-Jeziornej nieruchomości o podobnym standardzie są średnio droższe o 1,5 tys. zł za 1 mkw. Osoby, które nie znajdą dla siebie ciekawego lokum na rynku mieszkań z pierwszej ręki, powinny się rozejrzeć za lokalami z drugiej ręki. Na stronach portalu Otodom.pl możemy znaleźć ponad 300 ofert sprzedaży domów w Otwocku oraz kolejne 600 na terenie Józefowa. Odwrotne są proporcje nowych mieszkań. Według Otodom.pl miasta mają do zaoferowania odpowiednio: 410 ofert (Otwock) i 99 (Józefów).

Warto dokładniej przyjrzeć się tym propozycjom. Po pierwsze dostępność nieruchomości jest nieporównywalnie większa niż na rynku pierwotnym. Po drugie zaś nie brakuje atrakcyjnych finansowo ofert. Ceny są porównywalne z tymi z rynku pierwotnego. Jednak zamiast gołych ścian w stanie deweloperskim otrzymujemy urządzone mieszkanie. Nie brakuje także ciekawych promocji. Przykładowo za 70-metrowe mieszkanie w nowym budownictwie, w dodatku świeżo po generalnym remoncie i z kominkiem, przyjdzie zapłacić mniej niż 250 tys. zł.

Miasta położone wzdłuż prawego brzegu Wisły dzieli od centrum Warszawy niespełna 25 km. Przy tym Józefów zlokalizowany jest nieco bliżej. Tak jak w przypadku większości podwarszawskich miejscowości dojazd samochodem do stolicy to długa podróż w korkach. Do rogatek prowadzą jedynie dwie drogi – jedna wzdłuż Wisły, druga przez Falenicę i Wawer. Jednak także i w tym przypadku z pomocą przychodzą połączenia kolei podmiejskiej.

W godzinach szczytu do dyspozycji są zarówno połączenia Kolei Mazowieckich, jak i Szybkiej Kolei Miejskiej. Nie musimy się także martwić o częstotliwość kursowania, w godzinach szczytu pociągu możemy spodziewać się co 10 min. Na pokonanie trasy Warszawa Wschodnia – Józefów powinniśmy zarezerwować około 0,5 godziny. Droga do Otwocka zajmuje 10 min. dłużej. Niedawno trasa została wydłużona. Od grudnia 2010 linia S1 SKM dociera – do stacji Warszawa Zachodnia i dalej do Pruszkowa.

Otwock poczeka natomiast na galerię handlową, która miała powstać w centrum. Inwestor, firma Dorex, pierwsze prace rozpoczął jeszcze w 2007 roku. Po licznych perturbacjach obiekt miał zostać otwarty w grudniu 2010 r. Ostatecznie do dokończenia budowy nie doszło. Miasto weszło w spór sądowy z inwestorem, domagając się zwrotu działki.

Niemal dokładnie na granicy obydwu miast przepływa rzeka Świder. Dla miłośników obcowania z przyrodą będzie to nie lada atrakcja, ponieważ blisko trzy dekady temu utworzono tutaj krajobrazowy rezerwat przyrody. Liczący 238 ha teren obfituje w niemal nietkniętą przez człowieka roślinność. Można też podziwiać progi wodne na Świdrze.

Narzekać nie powinni miłośnicy sportu. W Józefowie od 10 lat funkcjonuje Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji, gdzie znalazło się miejsce na salę gimnastyczną czy 25-metrowy basen. Pływalnia i korty tenisowe dostępne są także na terenie Głównego Urzędu Ceł w Otwocku.