Bankowcy powołali grupę roboczą mającą zbadać zapisy ustawy dotyczące obciążenia klientów deweloperów hipoteką łączną. "Dziennik Gazeta Prawna" opisał sprawę w ubiegłym tygodniu.
Nowela ustawy, która ma wejść w życie 20 lutego przyszłego roku, zakłada, że jeżeli deweloper zaciągnął na realizację inwestycji kredyt hipoteczny, to obciążeni nim zostaną także jego klienci (czyli w księgach wieczystych lokali znajdzie się stosowny wpis). Zastrzeżenia do tego zapisu ma Bank Ochrony Środowiska, który obecnie nie obciąża klientów hipoteką dewelopera. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie już mógł tego robić.
Grupa robocza powołana przez ZBP ma się zorientować, dla ilu banków ten przepis będzie problemem i jakie rozwiązanie jest możliwe. – Najlepiej byłoby, gdyby same banki porozumiały się w sprawie sposobu wykonywania tych przepisów – mówi dr Tadeusz Białek z ZBP.
Współautor nowej wersji przepisów prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiedział, że jeśli banki wypracują propozycję ich zmiany, to nie wyklucza, że poprosi resort sprawiedliwości o ich szybkie przeforsowanie przez parlament.
Reklama
Wątpliwości budzi także zapis w ustawie o tym, że "klient może wnioskować o proporcjonalny podział hipoteki". To przepis mający zabezpieczyć klienta przed tym, aby nie został obciążony hipoteką w zbyt dużym zakresie, jednak w ustawie brakuje jasnych kryteriów takiego podziału.