Marvipol wybuduje osiedle mieszkaniowe na prawie 900 lokali. Pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku. Na działce między ul. Chrościckiego, Świerszcza i Obywatelską zamierzał budować krakowski deweloper, firma Salwator. Spółce udało się dopiąć wszystkie formalności związane ze wzniesieniem osiedla. Gotowa była nawet nazwa – Bella Italia. To jednak nie krakowski Salwator, ale stołeczny Marvipol będzie stawiał bloki we Włochach.

Reklama

Z ręki do ręki

W tym miesiącu obie spółki zawarły umowę, na mocy której teren wraz z pozwoleniem na budowę przeszedł we władanie warszawskiej firmy. Za 40 mln zł Marvipol przejął inwestycję, w ramach której powstać może 53,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań, co przekłada się na prawie 900 lokali.

Na osiedlu zaplanowano również powierzchnie handlowo-usługowe, nie będzie ich jednak więcej niż 2 tys. mkw. Przy okazji zmiany właściciela zmieniono też nazwę projektu. Marvipol zdecydował, że będzie go sprzedawał pod mianem Zielona Italia.

Nowe osiedle będzie się składało z budynków, których wysokość nie przekroczy 6 pięter. Mimo że transakcja została zawarta niedawno, deweloper już wprowadził projekt do sprzedaży. Stawka za 1 mkw. wynosi na razie 5900 zł brutto. W cenę mieszkania wliczone jest też miejsce postojowe w garażu podziemnym, który znajdzie się pod nowymi budynkami. Andrzej Nizio, prezes Marvipolu, zaznacza jednak, że obecna stawka może się zmienić w miarę postępu prac na budowie.

Na razie jednak na działce niewiele się dzieje. Deweloper jest dopiero na etapie wyboru generalnego wykonawcy przedsięwzięcia. Jeśli odbędzie się to zgodnie z planami spółki, budowa ruszy jeszcze w tym roku, a pierwszy etap ma być gotowy w 2012 r. Kolejne fazy inwestycji będą realizowane sukcesywnie. Szacunkowy termin zakończenia budowy całego osiedla to mniej więcej 2014 rok.Konkurent za miedzą

Tempo, w jakim Marvipol wprowadził na rynek przejęty projekt, jest imponujące. O podpisaniu umowy z Salwatorem deweloper poinformował 7 września i już na targach mieszkaniowych, które odbyły się 11 i 12 września na Torwarze, osoby zainteresowane mogły wybrać lokum w Zielonej Italii. Sprawa ta zyskuje inną optykę, jeśli dokładniej przyjrzymy się działce zlokalizowanej naprzeciwko inwestycji Marvipolu.

Teren ten należał jeszcze przed czterema laty do zakładów Ursusa. Mimo że jest położony na terenie innej dzielnicy, to dzieli go od Zielonej Italii tylko nasyp kolejowy i około 100 m w linii prostej. Obecny właściciel tej 52-hektarowej parceli planuje wybudować osiedle, które skalą przypominać ma Miasteczko Wilanów. Zanim rozpocznie się jego realizacja, upłynie jeszcze trochę czasu, ale konkurencja jest poważna.

Osiedle we Włochach jest jedną z czterech inwestycji, do których przygotowuje się Marvipol. Pozostałe projekty zlokalizowane są w północnej części miasta – na Żoliborzu i Bielanach. Najbardziej zaawansowane jest osiedle New Hill Park, które ma powstać na Młocinach, między ulicami Pułkową, Encyklopedyczną a Pasymską. Będzie to projekt składający się z trzykondygnacyjnych budynków. W każdym pomieszczą się cztery mieszkania oraz garaż. Na parterach zlokalizowane będą lokale o powierzchniach 80 – 100 mkw. Na wyższych kondygnacjach powstaną dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 190 mkw.

Deweloper wspominał o tym przedsięwzięciu już w 2008 r., ale przedłużająca się procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę uniemożliwiła rozpoczęcie prac. W sprawie pozwolenia ma się jeszcze wypowiedzieć wojewoda, ale znany jest już wstępny cennik. Za 1 mkw. przyjdzie zapłacić 9 – 10 tys. zł. Dodatkowym wydatkiem ma być zakup miejsca w garażu podziemnym.Poczekają do wiosny

Pozostałe dwa projekty są mniej zaawansowane. Spółka finalizuje dopiero formalności związane z ich zakupem. Jedna z nieruchomości, o powierzchni 1,14 ha, znajduje się w okolicy ul. Sokratesa na Bielanach. Daje ona możliwość wzniesienia budynków, w których może powstać około 24 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań.

Kolejną nieruchomość Marvipol zakupił od Ciechu. Parcela o powierzchni 1,19 ha znajdująca się niedaleko ul. Powązkowskiej na Żoliborzu, daje możliwość wybudowania około 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkań. Prace budowlane na obu nieruchomościach nie powinny jednak wystartować wcześniej niż w pierwszej połowie 2011