Tuż obok nowego apartamentowca Meridian powstać ma 7-piętrowy biurowiec o nazwie „Green Corner”. Powierzchnia użytkowa gmachu wyniesie 30 tys. mkw. Szwedzka firma ma już decyzję o warunkach zabudowy dla tego projektu oraz pieniądze na jego realizację, a niedawno wystąpiła do urzędu miasta o pozwolenie na budowę. Jeśli ratusz nie przeciągnie procedury wydawania tego dokumentu, inwestycja ruszy w drugiej połowie 2010 roku i zakończy się najdalej po 22 miesiącach.

Przycięty wieżowiec

Bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku inwestycji nieopodal ronda ONZ. Skanska ma tam sporą działkę do zabudowania. Trzy lata temu firma ogłosiła, że postawi tam dwa gmachy: 140-metrowy wieżowiec, a tuż obok niego dużo niższy biurowiec. Miały one być połączone pięciokondygnacyjnym parkingiem podziemnym. Pod wpływem kryzysu i dekoniunktury na rynku nieruchomości Skanska zrewidowała plany. "Zdecydowaliśmy się na zmniejszenie tej inwestycji mówi Piotr Srokosz, project manager ze Skanska Property Poland.

Na czym będzie to polegało? Powstaną dwa budynki, tak jak w pierwotnych planach, ale zamiast 140-metrowego drapacza wyrośnie co najwyżej 100-metrowy wieżowiec z 4-kondygnacyjnym parkingiem podziemnym. Na dodatek nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie on budowany. "Na razie nie mamy w tej sprawie konkretnych planów" - informuje Srokosz.

Skanska chce najpierw zbudować drugi, mniejszy z planowanych w tym miejscu biurowców, który będzie usytuowany tuż przy al. Jana Pawła II. Będzie on bardzo zbliżony wielkością do już istniejącego w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca Deloitte House: 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej i 14 pięter (do 55 m wysokości). W zeszłym roku szwedzka firma wystąpiła o nową decyzję o warunkach zabudowy dla tej inwestycji. Teraz uzgadnia z magistratem obsługę komunikacyjną planowanych w tym miejscu budynków. Jest szansa, że w tym przypadku do jesieni dostanie pozwolenie na budowę. Gdyby tak się stało, inwestycja mogłaby ruszyć jeszcze w tym roku." Chcielibyśmy rozpocząć ją jak najszybciej" - mówi Sylwia Kruszyniewicz ze Skanska Property Poland." Wszystko zależy od tego, ile potrwają procedury budowlane, bo środki na tę inwestycję mamy zapewnione" - dodaje

Zielone biura

Każdy z trzech planowanych przez tę szwedzką firmę biurowców w stolicy ma być energooszczędny i posiadać certyfikat ekologiczny. W praktyce będzie to oznaczać, że będą one zużywać o jedną czwartą mniej energii niż budynki biurowe wzniesione w tradycyjny sposób. Od dwóch lat wszystkie nowe gmachy dewelopera są budowane z wykorzystaniem energooszczędnym technologii. Co ciekawe, cieszą się one z tego względu większym zainteresowaniem ze strony najemców, m.in. dlatego, że są tańsze w eksploatacji.