Znośny dojazd do stolicy zapewniają trasy szybkiego ruchu i rozbudowana sieć linii kolejowych. Z tej strony miasta można też liczyć na najszybszą budowę nowych arterii z autostradą A2 na czele. To właśnie wzdłuż tras i linii kolejowych ulokowane są takie miasta, jak: Piastów, Pruszków, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Błonie, Ożarów czy Sochaczew.

Reklama

Nieduża oferta

Budownictwo mieszkaniowe w tych miejscowościach trzyma się mocno, nieco gorzej jest z deweloperami, którzy postawili na budowę domów. W porównaniu do terenów na północ czy południe od Warszawy oferta deweloperów budujących domy w zachodnich powiatach nie jest aż tak bogata. Chętni na dom właśnie w tych okolicach nie powinni mieć problemu, aby znaleźć coś ciekawego, ale wybór będzie sporo mniejszy niż w okolicach Kampinosu czy Kabat. Inna jest też charakterystyka budowanych osiedli.

O ile na południe czy północ od Warszawy można znaleźć domy z segmentu najtańszego i z tego najdroższego, o tyle w zachodnich powiatach dominują domy ze średniej półki. Nie brak też ofert o najniższych cenach.

Przeważają ekonomiczne

Do najtańszych inwestycji w okolicach Warszawy należy projekt Villa Moderna w Bieniewicach pod Błoniem. Za 190-metrowy dom położony na działkach od 430 do 1000 tys. mkw. przyjdzie zapłacić od 500 do 550 tys. zł. Z podobnym wydatkiem należy się liczyć, kupując dom w inwestycji Rezydencja Wiedeńska w Ożarowie. Dostępne tam segmenty mają metraż od 92 do 185 mkw. i są wyposażone w ogródki o powierzchni od 44 do 250 mkw. Cena za 1 mkw. budynku zaczyna się od niespełna 5 tys. zł.

Taniej ale i znacznie dalej można kupić dom na osiedlu Akacjowym w Sochaczewie. Niespełna 100-metrowy budynek, położony na 550-metrowej działce, kosztuje od 380 tys. zł. Za 180-metrowy dom na 2,3 tys.-metrowej działce na tym samym osiedlu zapłacimy już ok. 730 tys. zł. Z kolei w inwestycji Segmenty w Pruszkowie położonej przy ul. 3 Maja za 100-metrowy dom na podobnej wielkości działce przyjdzie zapłacić od 500 do 550 tys. zł.

Za duże pieniądze

Na zachód od Warszawy nie brakuje też droższych inwestycji. W projekcie Domy Ekologiczne w Zaborówku 170-metrowy budynek posadowiony na działkach o powierzchni od 750 do 1,1 tys. mkw. kosztuje od 790 tys. do prawie 1 mln zł. Projektem z najwyższej półki cenowej jest Ventana położona w Walendowie. Dostępne są tam rezydencje o powierzchni od 160 do 357 mkw. zlokalizowane na działkach od 600 do 1,5 tys. mkw. Ich ceny wynoszą od 1,1 do 3 mln zł.

Czytaj dalej >>>Dobrze wybrać

Kupując dom od dewelopera, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. W przypadku kupna gotowych domów dokładnie trzeba sprawdzić standard wykonania i jakość wykorzystanych materiałów. Deweloperowi zależy na tym, aby najwięcej zarobić, ale często odbywa się to kosztem użytych materiałów, które w czasie długiej eksploatacji niekoniecznie będą najbardziej efektywne. Na przykład osoba budująca dom dla siebie może kupić droższe o 20 procent materiały izolacyjne, które umożliwią oszczędności na ogrzewaniu rzędu 70 procent przez cały okres eksploatacji.

Ważna infrastruktura

Wybierając ofertę, należy przyjrzeć się uważnie infrastrukturze społecznej w najbliższym otoczeniu osiedla oraz warunkom komunikacyjnym. Ze względu na tańsze grunty część projektów deweloperskich powstaje w tzw. polu, z dala od obiektów użyteczności społecznej czy dobrych dróg. Ta ostatnia kwestia jest szczególnie istotna. Codzienne dojazdy samochodem do pracy w Warszawie mogą pochłonąć kilkaset czy nawet 1 tys. zł miesięcznie. Warto też zastanowić się nad alternatywnymi środkami lokomocji, jak np. komunikacja publiczna. Mimo że jej standard i punktualność pozostawiać mogą wiele do życzenia, możliwość skorzystania z takiej alternatywy w niespodziewanych przypadkach jest nieoceniona.

Reklama