Taka sytuacja sprawia, że osoby z mniej zasobnym portfelem mogą liczyć na zakup lokum jedynie na rynku wtórnym. Na nowe mieszkanie na Ochocie stać jedynie zamożniejszych. Ceny mieszkań z pierwszej ręki w tej dzielnicy rzadko spadają poniżej 8 tys. zł za 1 mkw. Analizując ten rynek, trzeba wziąć pod uwagę, że przytłaczająca większość oferty deweloperów to apartamenty lub mieszkania o podwyższonym standardzie. Wyjątkiem mogą być niektóre inwestycje na Ochocie, które mimo aspiracji apartamentowych zaklasyfikować należałoby raczej do budownictwa masowego. Wysokie ceny wynikają bardziej z drogich gruntów i aspiracji deweloperów niż z faktycznej wysokiej jakości lokali i unikalnej lokalizacji.

Reklama
Mało wolnych gruntów

O tej ostatniej można mówić w przypadku inwestycji w pobliżu parku Szczęśliwickiego. Klienci poszukujący tam mieszkań powinni jednak pamiętać, że południowa granica dzielnicy przebiega na linii kolejowej i trwają tam prace związane z rozpoczęciem budowy trasy szybkiego ruchu. Ochota, w odróżnieniu od Mokotowa, nie stała się obszarem, na którym deweloperzy inwestowaliby masowo w nieduże projekty apartamentowe. Ze względu na dość małą powierzchnię oraz niewielką liczbę wolnych gruntów nie powstaje tam wiele nowych budynków. W serwisie Tabelaofert.pl można znaleźć zaledwie 6 inwestycji z Ochoty, w których deweloperzy oferują ok. 200 mieszkań w cenach od 7,2 do ok. 16 tys. za 1 mkw.

Gotowych więcej

Większość z oferowanych przez deweloperów mieszkań jest już ukończona bądź ma bliski termin oddania do użytku. Wśród projektów zakończonych lub bliskich oddania mieszkania znaleźć jeszcze można m.in. w Berberysowych Ogrodach – firmy Budimex, Arlet House – wybudowanym przez dewelopera Okam, Triton Park – spółki Triton Development, Dickensa 29 firmy J.J. Inves-tment, Feliz Residence dewelopera Orco oraz Inwestycja przy Maszynowej spółki Cogik.

Reklama
Nowych niewiele

Nowe projekty, które szykują deweloperzy, to Rezydencja Kaliska. Na działce o powierzchni 5 tys. mkw. w pobliżu ulic Kaliskiej i Niemcewicza, niedaleko Al. Jerozolimskich, powstanie budynek, w którym pomieszczą się 92 mieszkania. Inwestorem jest firma LC Corp. Na 2011 rok przewidziała oddanie swojego projektu Laor Development. Firma sprzedaje mieszkania w inwestycji Rezydencja Eliza przy ul. E. Orzeszkowej.

Najchętniej zabudowywanymi dotychczas rejonami Ochoty były okolice parku Szczęśliwickiego oraz rejon ul. Bitwy Warszawskiej. Sporo inwestycji powstało też między Grójecką a al. Żwirki i Wigury, na odcinku na południe od Banacha. Ze względu na dość ograniczone zasoby wolnej powierzchni deweloperzy nie mogą w pełni rozwinąć skrzydeł na Ochocie. Wolne tereny znajdują się w sąsiedztwie tej dzielnicy. Firmy budowlane lokują swoje projekty na terenie północnych Włoch. Niemal odłogiem leżą poprzemysłowe tereny Odolan i Czystego wciśnięte pomiędzy Wolę i Ochotę. Nieliczne inwestycje zaczęły pączkować w okolicach ul. Jana Kazimierza, ale naturalnie ciążą ku Woli. Realizacja planów przeznaczenia tych terenów na potrzeby mieszkaniowe i biurowe sprawi jednak, że za północnymi rogatkami Ochoty może powstać od podstaw nowa dzielnica, w której będzie mogło zamieszkać nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.