Sposoby oszczędzania w domu. 10 sposobów na mniejsze wydatki
1 Agencja Rynku Energii podaje, że najwięcej energii elektrycznej w domu zużywa lodówka - aż 28 procent. Dlatego, jeśli masz w domu stary sprzęt, to zastanów się nad wymianą na nowszy model, który zużyje o wiele mniej prądu. Pamiętaj też, by nie zabudowywać lodówki, która nie jest przeznaczona do zabudowy - spowoduje to złą wymianę powietrza z tyłu urządzenia, co zwiększy tylko zużycie prądu. Ale duże znaczenie ma także jej prawidłowe użytkowanie. Należy ustawić optymalną temperaturę: w chłodziarce na poziomie nie niższym niż -7 stopni Celsjusza, a w zamrażarce nie mniej niż -18 stopni, a w portfelu zostanie dodatkowo 100 zł miesięcznie.
Shutterstock
2 Warto też pomyśleć o zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia typu LED - pozwala zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do oświetlenia pomieszczeń nawet o 60 procent. W miejscach, których światło zapalamy na chwilę zamontuj światło halogenowe, a tam, gdzie ma się ono palić przez dłuższy okres - świetlówki kompaktowe. Innym, wartym uwagi rozwiązaniem jest oświetlenie ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych i przedpokojów. W tych miejscach warto montować czujniki ruchu, wtedy oświetlenie włącza się na chwilę.
Media
3 Także energia cieplna ma jeden z największych udziałów w opłatach eksploatacyjnych w domu - ogrzewanie pochłania ponad 70 procent energii zużywanej przez budynki mieszkalne, wynika ze statystyk. Dlatego ważne, by w sypialni i rzadziej odwiedzanych pomieszczeniach obniżać temperaturę do 16 stopni C. Będzie to korzystne nie tylko ze względu na oszczędność energii, ale i dla zdrowia. Pamiętaj też, by podczas nieobecności w domu przez cały dzień nigdy nie wyłączać całkowicie ogrzewania. Stała średnia temperatura daje większą oszczędność niż ogrzewanie i chłodzenie na zmianę. Na czas dłuższej nieobecności wystarczy, jeżeli ustawisz temperaturę na 12-15 stopni C. Nie zastawiaj też grzejników meblami (np. kanapą czy sofą) ani nie zasłaniaj zasłonami z grubego materiału), bo w pomieszczeniu szybko nie zrobi się ciepło.
Shutterstock
4 Warto też, jak przekonują eksperci, zastosować nowoczesne okna z szyb zespolonych ze szkła niskoemisyjnego, gwarantujących wysoką izolacyjność cieplną. Te starego typu powodują za utratę nawet 25 procent ciepła. Jeśli nie stać nas na wymianę, warto zainwestować w nowe uszczelnienie, a będzie można obniżyć temperaturę grzejników o kilka stopni.
Shutterstock
5 Inne rady ekspertów? Możesz śmiało wyłączyć piekarnik na 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku będzie nadal się utrzymywać, a ty zaoszczędzisz kolejne środki.
Shutterstock
6 Myj zęby i gol tylko przy zakręconym kranie. Szacuje się, przy jednym myciu zębów przy odkręconym kranie, zużywa się niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody.
Shutterstock
7 Od kąpieli w wannie, lepszy jest szybki prysznic, bo pozwala na zużycie mniejszej ilości wody. Kąpiel w wannie, to średnio 200-250 litrów wody, a prysznic to tylko jedna czwarta tej ilości.
Shutterstock
8 Jeżeli już chcesz wziąć kąpiel w wannie, to pamiętaj: jeśli napełniasz ją w jednej trzeciej, oszczędzisz około 100 litrów wody. Chcesz oszczędzić więcej? Zamontuj baterie jednouchwytowe i wyposaż je w perlator - pozwoli zmniejszyć przepływ wody do 4,8-8 litrów na minutę z 12-16 litrów - w przypadku baterii kurkowej.
Shutterstock
9 Zlokalizuj i zlikwiduj przecieki jak najszybciej, w tym m.in. napraw kapiące krany i nieszczelne spłuczki, te można sprawdzić dodając do zbiornika barwnik spożywczy - jeżeli jest przeciek, barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Z nieszczelnej spłuczki może wypływać nawet 50 litrów wody dziennie. Z kolei kapiącego kranu - 12 tys. litrów wody rocznie, przy założeniu, że na sekundę kapie jedna kropla.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję