Jak wyjaśnił poseł Konrad Frysztak na konferencji w Radomiu, nowe przepisy nakładają obowiązek wzmacniania stropów oraz dostosowania konstrukcji kondygnacji podziemnych, aby mogły one zapewnić schronienie w sytuacji zagrożenia. Nowe regulacje dotyczą inwestycji, dla których wnioski o pozwolenie na budowę zostaną złożone po 31 grudnia 2025 roku.

Reklama

Cel zmian

Poseł Frysztak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, podkreślił, że celem zmian jest systematyczne zwiększanie liczby miejsc schronień dla ludności. To odpowiedź na rosnące zagrożenia militarne i pozamilitarne.

Nowy system ochrony ludności

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wprowadza kompleksowy system ochrony cywilnej, który w razie potrzeby może zostać przekształcony w obronę cywilną. Będzie on koordynowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.

Reklama

Budżet

Na realizację nowych rozwiązań rząd planuje przeznaczyć co najmniej 0,3% PKB rocznie. W 2024 roku przewidziano na ten cel 10 miliardów złotych, a w ciągu dekady wydatki mają sięgnąć 130 miliardów złotych. System będzie korzystać z istniejących struktur, takich jak Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowe Ratownictwo Medyczne i System Powiadamiania Ratunkowego.

Ochrona ludności w czasie pokoju i wojny

Przepisy określają zadania ochrony ludności zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. W sytuacjach kryzysowych system ochrony ludności ma na celu minimalizowanie ryzyka dla cywilów, zapewnienie schronienia oraz skuteczne ostrzeganie przed zagrożeniami.